Polub nas na Facebooku
Czytasz: Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Artem Ermilov/getty images

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Air joga to bardzo widowiskowa aktywność zarówno sportowa, jak i rekreacyjna. Ćwiczenia w chustach polegają głównie na wykonywaniu odpowiednich asanów, ale dzięki dużej i jednocześnie przyjemnej w dotyku tkaninie treningi urozmaica się o elementy tańca, akrobatyki cyrkowej czy pilatesu.

Zobacz też:

Na czym polega air joga – zasady

Air joga to rodzaj aktywności fizycznej charakteryzujący się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku, czyli dużej chusty. Nietuzinkowa dyscyplina z użyciem tkaniny o wymiarach umożliwiających swobodne, całkowite zawieszenie na wznak czy bokiem, podciąganie czy chowanie się w jej wnętrzu, pozwala na rozciągnięcie i uelastycznienie układu ruchu przy jednoczesnym odciążeniu kręgosłupa i stawów obwodowych. Ponadto korzystnie wpływa na mięśnie i centralną stabilizację, a także wzmocnienie mięśni posturalnych bez zbędnego ich rozbudowywania. Pozytywnie wpływa na samoświadomość własnego ciała i jego możliwości, a pozbycie się ciężaru własnego ciała umożliwia wykonywanie skomplikowanych figur, co byłoby niemożliwe lub bardzo trudne i obciążające w tradycyjnych warunkach na macie.

Mimo wielu zalet wynikających z praktykowania tego typu aktywności, air joga nie jest polecana bezwzględnie wszystkim zainteresowanym. Odwrócone pozycje, dynamiczna stymulacja błędnika czy wymagania dotyczące koordynacji ruchowej i równowagi mogą niekorzystnie wpływać szczególnie na zdrowie osób obciążonych chorobami naczyniowymi, różnorodnymi zwyrodnieniami i zespołami bólowymi nadgarstków, kobiet w ciąży czy pacjentów po niedawno przebytych operacjach i urazach głowy. Air joga, zwana także slow fitnessem, to bardzo widowiskowa aktywność zarówno sportowa, jak i rekreacyjna, ale jednocześnie wyciszająca, umożliwiająca odprężenie psychofizyczne i ogólny relaks. Ćwiczenia wyróżniają się nie tylko wykonywaniem odpowiednich pozycji statyczno-dynamicznych. Treningi uwzględniają także elementy tańca, akrobatyki cyrkowej czy pilatesu.

Zalety – dobre strony jogi w podwieszeniu

Air joga przede wszystkim umożliwia intensywniejsze rozciąganie układu ruchu niż inne techniki jogi, przy okazji odciążając całe ciało. Stan nieważkości to jeden z korzystniejszych warunków do regeneracji stawów i układu ruchu. Zwykle uzyskuje się go w wodzie, poprzez ćwiczenia na pływalni. Prawidłowo i systematycznie uprawiana air joga:

Ćwiczenia air jogi

Ćwiczenia air jogi zawsze rozpoczynają się od pozycji kontaktowych z podłogą. W grupach początkujących uczestnicy przez kilka tygodni uczą się przenoszenia ciężaru ciała na hamak i odciążenia ciała. Treningi pozbawione są elementów akrobatycznych. Przy okazji poznawane są podstawowe ruchy stretchingu, tańca i pilatesu z użyciem chusty. Po opanowaniu umiejętności rozpoczynają się ćwiczenia w podwieszeniu, najpierw częściowym, a później w całkowitym. Wyższy poziom charakteryzują różnorodne zwisy głową w dół oraz pozycje równoległe z podłogą. W sytuacji, kiedy asana budzi lęk, dobierane są alternatywne wersje pozycji. Bez względu na poziom zaawansowania, zajęcia air jogi kończą ćwiczenia rozluźniające i oddechowe. Nierzadko polegają na swobodnym bujaniu się w chuście. Aby trening przebiegał komfortowo, wymagany jest strój niekrępujący ruchów wykonany z elastycznych tkanin. Air jogę uprawia się na boso.

Zobacz film: Dlaczego warto praktykować jogę?

źródło: x-news

Bibliografia:

Łazuk M., Aerial joga – antygrawitacyjny flow,OMG yoga, Warszawa 2017.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
5
Polecamy
Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia na dolne partie brzucha - trening dolnych partii mięśnia prostego i boczków, w domu i na siłowni
Ćwiczenia na dolne partie brzucha - trening dolnych partii mięśnia prostego i boczków, w domu i na siłowni Dzień Dobry TVN
Street workout – zasady, plan treningowy dla początkujących
Street workout – zasady, plan treningowy dla początkujących TVN zdrowie
Ćwiczenia izometryczne, czyli dla każdego
Ćwiczenia izometryczne, czyli dla każdego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie