Polub nas na Facebooku
Czytasz: Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Artem Ermilov/getty images

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Air joga to bardzo widowiskowa aktywność zarówno sportowa, jak i rekreacyjna. Ćwiczenia w chustach polegają głównie na wykonywaniu odpowiednich asanów, ale dzięki dużej i jednocześnie przyjemnej w dotyku tkaninie treningi urozmaica się o elementy tańca, akrobatyki cyrkowej czy pilatesu.

Zobacz też:

Na czym polega air joga – zasady

Air joga to rodzaj aktywności fizycznej charakteryzujący się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku, czyli dużej chusty. Nietuzinkowa dyscyplina z użyciem tkaniny o wymiarach umożliwiających swobodne, całkowite zawieszenie na wznak czy bokiem, podciąganie czy chowanie się w jej wnętrzu, pozwala na rozciągnięcie i uelastycznienie układu ruchu przy jednoczesnym odciążeniu kręgosłupa i stawów obwodowych. Ponadto korzystnie wpływa na mięśnie i centralną stabilizację, a także wzmocnienie mięśni posturalnych bez zbędnego ich rozbudowywania. Pozytywnie wpływa na samoświadomość własnego ciała i jego możliwości, a pozbycie się ciężaru własnego ciała umożliwia wykonywanie skomplikowanych figur, co byłoby niemożliwe lub bardzo trudne i obciążające w tradycyjnych warunkach na macie.

Mimo wielu zalet wynikających z praktykowania tego typu aktywności, air joga nie jest polecana bezwzględnie wszystkim zainteresowanym. Odwrócone pozycje, dynamiczna stymulacja błędnika czy wymagania dotyczące koordynacji ruchowej i równowagi mogą niekorzystnie wpływać szczególnie na zdrowie osób obciążonych chorobami naczyniowymi, różnorodnymi zwyrodnieniami i zespołami bólowymi nadgarstków, kobiet w ciąży czy pacjentów po niedawno przebytych operacjach i urazach głowy. Air joga, zwana także slow fitnessem, to bardzo widowiskowa aktywność zarówno sportowa, jak i rekreacyjna, ale jednocześnie wyciszająca, umożliwiająca odprężenie psychofizyczne i ogólny relaks. Ćwiczenia wyróżniają się nie tylko wykonywaniem odpowiednich pozycji statyczno-dynamicznych. Treningi uwzględniają także elementy tańca, akrobatyki cyrkowej czy pilatesu.

Zalety – dobre strony jogi w podwieszeniu

Air joga przede wszystkim umożliwia intensywniejsze rozciąganie układu ruchu niż inne techniki jogi, przy okazji odciążając całe ciało. Stan nieważkości to jeden z korzystniejszych warunków do regeneracji stawów i układu ruchu. Zwykle uzyskuje się go w wodzie, poprzez ćwiczenia na pływalni. Prawidłowo i systematycznie uprawiana air joga:

Ćwiczenia air jogi

Ćwiczenia air jogi zawsze rozpoczynają się od pozycji kontaktowych z podłogą. W grupach początkujących uczestnicy przez kilka tygodni uczą się przenoszenia ciężaru ciała na hamak i odciążenia ciała. Treningi pozbawione są elementów akrobatycznych. Przy okazji poznawane są podstawowe ruchy stretchingu, tańca i pilatesu z użyciem chusty. Po opanowaniu umiejętności rozpoczynają się ćwiczenia w podwieszeniu, najpierw częściowym, a później w całkowitym. Wyższy poziom charakteryzują różnorodne zwisy głową w dół oraz pozycje równoległe z podłogą. W sytuacji, kiedy asana budzi lęk, dobierane są alternatywne wersje pozycji. Bez względu na poziom zaawansowania, zajęcia air jogi kończą ćwiczenia rozluźniające i oddechowe. Nierzadko polegają na swobodnym bujaniu się w chuście. Aby trening przebiegał komfortowo, wymagany jest strój niekrępujący ruchów wykonany z elastycznych tkanin. Air jogę uprawia się na boso.

Zobacz film: Dlaczego warto praktykować jogę?

źródło: x-news

Bibliografia:

Łazuk M., Aerial joga – antygrawitacyjny flow,OMG yoga, Warszawa 2017.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
5
Polecamy
Trening TRX – każdy może poczuć się jak komandos
Trening TRX – każdy może poczuć się jak komandos Dzień Dobry TVN
Ergometr wioślarski, rowerek stacjonarny czy bieżnia?
Ćwiczenia na schudnięcie – jakie wybrać, by osiągnąć efekt?
Ergometr wioślarski, rowerek stacjonarny czy bieżnia? Ćwiczenia na schudnięcie – jakie wybrać, by osiągnąć efekt? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia dla seniorów – przykłady i ich znaczenie dla zdrowia
Ćwiczenia dla seniorów – przykłady i ich znaczenie dla zdrowia TVN zdrowie
Ćwiczenia izometryczne, czyli dla każdego
Ćwiczenia izometryczne, czyli dla każdego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?