Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ailurofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed kotami 
menu
Polub nas na Facebooku

Ailurofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed kotami 

Dwa czarne koty na ciemnym tle.

Fot. MorganLeFaye / Getty Images

Ailurofobia (inaczej – felinofobia, gatofobia) to patologiczny lęk przed kotami. Osoba dotknięta tą odmianą fobii specyficznej ma świadomość, że jej obawy są irracjonalne. Mimo to kontakt ze zwierzęciem może u niej wywołać atak paniki. Przypadłość taką leczy się poprzez psychoterapię.

Nazwa „ailurofobia” pochodzi od greckich słów ailuros ‘kot’ i phóbos ‘lęk’. Lęk przed kotami jest przewlekłym zaburzeniem nerwicowym, objawiającym się przede wszystkim niemożliwymi do opanowania, przykrymi reakcjami wegetatywnymi. Wyzwalać je może bezpośredni kontakt z czworonogiem, ale także – w zależności od stopnia nasilenia fobii – wizerunek zwierzęcia lub nawet sama myśl o nim.

Ailurofobia – irracjonalny lęk przed kotami

Lęk przed niektórymi zwierzętami jest w pewnym stopniu logicznie uzasadniony. Kotowate to drapieżniki i w niektórych okolicznościach są zdolne zranić, a nawet zabić człowieka. W takich sytuacjach strach – czyli szereg reakcji organizmu przygotowujących go do ucieczki lub kontrataku – stanowi naturalny, przystosowawczy mechanizm obronny. Udomowiony tysiące lat temu, ważący średnio cztery kilogramy, kot nie stanowi jednak realnego zagrożenia dla ludzi. Żyjące dziko zwierzę nigdy nie zaatakuje pierwsze – nawet nie pozwoli się do siebie zbliżyć. Oswojony pupil może co najwyżej niegroźnie podrapać w chwili silnego stresu (np. podczas wizyty u weterynarza). Generalnie domowe koty to przyjacielskie, raczej płochliwe niż agresywne stworzenia, więc lęk przed nimi jest – jak każda fobia specyficzna – całkowicie irracjonalny, a co najmniej nieproporcjonalny do realnego zagrożenia.

Przyczyny ailurofobii

Mimo iż większość ailurofobików doskonale zdaje sobie sprawę z bezzasadności swoich obaw, kontakt z kotami wywołuje u nich objawy paniki, nad którymi nie są w stanie zapanować. Przyczynę ailurofobii najczęściej stanowi negatywne, niekiedy wyparte ze świadomości, związane z kotem wydarzenie z czasów dzieciństwa. Nie musi to być wcale dotkliwe podrapanie czy ugryzienie przez czworonoga. Najczęściej są to sytuacje całkowicie niegroźne, ale skojarzone w umyśle dziecka z uczuciem lęku. Należą do nich:

  • niespodziewany kontakt z kotem (np. gdy pupil znajomych nagle wskoczy na kolana dziecku, które nigdy przedtem nie miało takich doświadczeń),
  • przeżycie budzącej strach sytuacji z udziałem kota (np. widok innych dzieci znęcających się nad zwierzęciem),
  • wysłuchanie przerażającej bajki lub obejrzenie filmu, w którym bohater zostaje skrzywdzony przez kota.

Winę za wzbudzenie w dziecku strachu przed kotami często ponoszą jego rodzice i opiekunowie, na przykład ustawicznie przestrzegając przed zbliżaniem się do czworonogów i ograniczając możliwość kontaktu z nimi. Dorośli mogą także zaindukować u dorastającej osoby własną ailurofobię.

Lęk przed kotami najczęściej pogłębiony zostaje z powodu braku wiedzy na temat obyczajów tych czworonogów. Nieumiejętność przewidywania czy interpretowania ich zachowań sprawia, że człowiek zachowuje się nieadekwatnie w stosunku do wysyłanych przez zwierzęta sygnałów. Na przykład próbując pogłaskać kota, który macha ogonem (co u psa oznacza radość, a u kotów – zdenerwowanie), można narazić się na jego gwałtowną reakcję, która utrwali ailurofobię.

Czy nieśmiałość może być fobią społeczną? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Nieśmiałość - cecha charakteru czy fobia społeczna? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ailurofobia – objawy i konsekwencje

Somatyczne symptomy ailurofobii nie różnią się od tych, które towarzyszą większości zaburzeń lękowych. W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, w kontakcie z kotami mogą wystąpić pojedyncze lub wszystkie spośród niżej wymienionych objawów:

  • wzrost ciśnienia tętniczego,
  • kołatanie serca,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • duszność,
  • przyspieszony oddech,
  • suchość w ustach,
  • nadmierne pocenie się,
  • drżenie kończyn,
  • uczucie paraliżu,
  • zawroty głowy,
  • nudności, wymioty.

W zaawansowanych przypadkach ailurofobii objawy wegetatywne pojawiają się nawet na myśl o spodziewanym kontakcie ze zwierzęciem, np. przed wizytą u znajomych, którzy mają koty. Na nagłe spotkanie z czworonogiem ailurofobik może zareagować trudnym do opanowania atakiem paniki – płaczem, krzykiem, ucieczką, omdleniem itd.

Ailurofobia to zaburzenie utrudniające codzienne funkcjonowanie. Koty cieszą się wielką miłością wielu ludzi i trafiają pod ich dachy niemal tak często jak psy. Kot spacerujący z opiekunem w parku to wprawdzie rzadki widok, ale bezdomnych zwierząt wciąż jest, niestety, bardzo wiele i chętnie trzymają się ludzkich skupisk, gdyż oznacza to dla nich dostęp do pożywienia. Konsekwencją ailurofobii jest unikanie kontaktu z kotami – głównie w związku ze zjawiskiem lęku antycypacyjnego, czyli obawą przed wystąpieniem nieprzyjemnych i budzących zażenowanie reakcji wegetatywnych. W efekcie irracjonalny strach często poważnie ogranicza aktywność osoby cierpiącej na ailurofobię.

Leczenie ailurofobii

Podstawową metodą leczenia ailurofobii jest psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Może polegać ona na:

  • desensytyzacji, czyli odczulaniu poprzez stopniowe oswajanie się z kotami,
  • terapii implozywnej – gwałtownym wystawieniu na stresogenny bodziec (czyli kontakt z kotem) w bezpiecznych warunkach,
  • modelowaniu – redukowaniu lęku poprzez obserwowanie innej osoby (modela) obcującej z kotem,
  • psychoedukacji – pogłębianiu znajomości mechanizmów fobii, a także wiedzy na temat kotów.

W niektórych przypadkach wskazane jest sięgnięcie do wczesnych, traumatyzujących doświadczeń ailurofobika. Wykorzystuje się wówczas elementy terapii psychodynamicznej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Kynofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed psami
Kynofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed psami TVN zdrowie
Awizofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed ptakami
Awizofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed ptakami TVN zdrowie
Depresja, halucynacje, lęk separacyjny.
Jak objawiają się choroby psychiczne u zwierząt?
Depresja, halucynacje, lęk separacyjny. Jak objawiają się choroby psychiczne u zwierząt? Dzień Dobry TVN
Koci katar – ile trwa, jak leczyć?
Jakie są objawy kociego kataru
Koci katar – ile trwa, jak leczyć? Jakie są objawy kociego kataru Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty