Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ablacja, czyli zabieg na sercu – czym się charakteryzuje, jak przebiega, wskazania, powikłania i rekonwalescencja po zabiegu
menu
Polub nas na Facebooku

Ablacja, czyli zabieg na sercu – czym się charakteryzuje, jak przebiega, wskazania, powikłania i rekonwalescencja po zabiegu

Stetoskop i plastikowe serce na tle wydruku EKG

Fot: ratmaner / stock.adobe.com

Ablacja to sposób leczenia arytmii serca. Zabieg ablacji to nowoczesna inwazyjna metoda leczenia nieprawidłowej pracy mięśnia sercowego, np. trzepotania i migotania przedsionków. Czas rekonwalescencji po zabiegu wynosi około 8 tygodni. Ryzyko wystąpienia powikłań po arytmii jest bardzo małe.

Arytmia serca to ogólny opis całej grupy schorzeń, które charakteryzują się nieprawidłowymi jego uderzeniami. Określenie konkretnego rodzaju arytmii jest niezbędne w celu dobrania odpowiedniego leczenia osoby chorej.

Co to jest ablacja i na czym polega?

Ablację wykonuje się, aby leczyć arytmię serca, czyli jego nierówne bicie. Ablacja RF (radio frequency) to zabieg, który wykorzystuje prąd o częstotliwości radiowej. Do miejsca częstoskurczu w sercu wprowadzana jest specjalna podgrzewana elektroda, która usuwa z mięśnia sercowego obszary odpowiedzialne za jego arytmię.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Zabieg ablacji wykonuje się za pomocą długich i cienkich elektrod ablacyjnych. Po uprzednim znieczuleniu miejscowym wprowadza się igłę do tętnicy lub żyły udowej. Przez igły wprowadza się do serca elektrody, które są podgrzane do temperatury około 60 stopni Celsjusza. Zabieg ma wysoką skuteczność i wiąże się z kilkudniowym pobytem w szpitalu. Bezpośrednio po ablacji pacjent musi leżeć na plecach przez około 6 godzin.

Do ablacji kwalifikuje kardiolog na podstawie wyników badania elektrofizjologicznego oraz metodą Holtera, testu wysiłkowego, EKG. Przed zabiegiem lekarz także ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta oraz ogólny stopień zaawansowania jego dolegliwości.

Zobacz film: Ablacja - badanie serca. Źródło: 36,6

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu ablacji

Zabieg ablacji wykonywany jest u osób z różnymi rodzajami arytmii serca: pozawałowego częstoskurczu komorowego, trzepotania i migotania przedsionków, częstoskurczu węzłowego nawrotnego. Przeciwwskazaniem są obecność skrzepów w jamach mięśnia sercowego, a także ciąża. Z zabiegu muszą również zrezygnować osoby, u których z przyczyn anatomicznych, nie ma możliwości wprowadzenia elektrod do naczyń obwodowych. Zastosowanie się do przeciwwskazań chroni osobę chorą przed wystąpieniem ewentualnych powikłań po operacji, np. silnych krwawień, krwiaków czy zakrzepicy żył.

Ablacyjne zabiegi na sercu – jak się przygotować?

Na badanie należy przyjść na czczo i mieć ogolone okolice pachwin. Osoby chore, które przyjmują jakiekolwiek leki, zwłaszcza stabilizujące arytmię serca, powinny to zgłosić lekarzowi. Może zdarzyć się tak, że wystąpi konieczność ograniczenia lub całkowitego odstawienia niektórych medykamentów. Przed badaniem robi się również podstawowe badania moczu, krwi, a także wykonuje RTG klatki piersiowej. Należy również pamiętać, żeby jeszcze na kilka dni przed zabiegiem omówić ze swoim lekarzem jak przyjmować leki przeciwkrzepliwe.

Warto wiedzieć: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Ablacja – powikłania

Ablacja jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań, choć jest ono stosunkowo niskie. Po czynnościach zabiegowych może powstać krwiak w miejscu wkłucia bądź zakrzepica żył. Zabieg niesie za sobą również niskie ryzyko wystąpienia infekcji, przebicia ścian naczyń krwionośnych, krwawień, zamknięcia tętnicy wieńcowej lub odmy płucnej, czyli stanu w którym do jamy opłucnej dostaje się powietrze.

Zalecenia po ablacji serca

Po zabiegu ablacji serca zaleca się pozostanie w szpitalu przez kilka dni. Pacjent po zabiegu zostaje przeniesiony na oddział opieki medycznej. Tam monitoruje się jego pracę jego serca, przepływ tlenu oraz ciśnienie krwi. W zależności od stopnia skomplikowania zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu od 2 do 7 dni.

Rekonwalescencja po ablacji

Powrót do całkowitego zdrowia po zabiegu zajmuje około 8 tygodni. Przez ten czas osoba może odczuwać migotanie przedsionków. Medykamenty, które są najczęściej zalecane po zabiegu, to:

  • leki przeciwarytmiczne (czyli na arytmię serca) – normalizują nieprawidłową pracę serca, np. trzepotanie przedsionków,
  • leki moczopędne (diuretyki) – leczą nadciśnienie tętnicze,
  • leki przeciwzakrzepowe (antykoagulanty) – spowalniają proces krzepnięcia krwi.

Niezbędnym elementem w postępowaniu leczniczym osób po ablacji serca jest kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna. Składa się na nią: ocena stanu zdrowia pacjenta, farmakoterapia, indywidualnie dobrany wysiłek fizyczny, rehabilitacja społeczna, diagnostyka oraz przeciwdziałanie czynnikom ryzyka chorób układu krążenia.

Pierwszym etapem rehabilitacji po ablacji jest pobyt pacjenta w szpitalu. Po wypisaniu do domu osoba po zabiegu powinna, po konsultacji z lekarzem, wykonywać określony i odpowiednio dobrany model ćwiczeń, np. treningi wytrzymałościowe (jak marsz, jazda na rowerze), interwałowe, oporowe czy ogólnousprawniające.

Kolejnym etapem rekonwalescencji jest rehabilitacja ambulatoryjna, którą organizują zazwyczaj poradnie kardiologiczne. Ma ona na celu utrzymanie dotychczasowych osiągnięć leczenia i rehabilitacji, a także zminimalizować ryzyko nawrotu choroby.

Zobacz film: Operacja wady serca jednokomorowego. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1307
45
Polecamy
Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji oparte na rezonansie magnetycznym zostaną przeprowadzone w Łodzi
Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji oparte na rezonansie magnetycznym zostaną przeprowadzone w Łodzi TVN zdrowie
Arytmia - czym jest i jak ją leczyć.
Na czym polega zabieg ablacji
Arytmia - czym jest i jak ją leczyć. Na czym polega zabieg ablacji TVN zdrowie
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Pan Krzysztof był przez dwie godziny bez serca.
Wyjątkowa operacja we Wrocławiu
Pan Krzysztof był przez dwie godziny bez serca. Wyjątkowa operacja we Wrocławiu Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis