Polub nas na Facebooku
Czytasz: 7 tydzień ciąży – objawy. Czy na USG widać bicie serca? Jak powinna być wielkość zarodka?
menu
Polub nas na Facebooku

7 tydzień ciąży – objawy. Czy na USG widać bicie serca? Jak powinna być wielkość zarodka?

Ciężarna kobieta podczas badania USG

Fot: adam121 / stock.adobe.com

7 tydzień ciąży jest okresem, w którym jej uciążliwe objawy nasilają się do tego stopnia, że wiele mam bierze tymczasowe zwolnienie z pracy. Zmęczenie i wyczerpanie towarzyszące początkowi ciąży często zmuszają je do wolniejszego trybu życia, ale równocześnie chronią rozwijający się płód.

7 tydzień ciąży to dobra chwila, żeby wykonać pierwsze dopochwowe badanie USG. Jeżeli lekarz dostrzega na nim bijące w odpowiednim tempie serce, to znak, że płód najprawdopodobniej rozwija się prawidłowo.

7 tydzień ciąży a 7 tydzień od zapłodnienia. Który to miesiąc?

7 tydzień ciąży to 5 od zapłodnienia. 7 tydzień od zapłodnienia będzie w 9 tygodniu ciąży. Należy pamiętać, że wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia cyklu, w którym doszło do zapłodnienia, a nie od momentu poczęcia.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

7 tydzień ciąży to jej 2 miesiąc i połowa I trymestru. Przed mamą i rozwijającym się dzieckiem jeszcze bardzo długa droga do porodu.

7 tydzień ciąży – objawy

Mdłości i wymioty spowodowane wysokim poziomem hormonów, mogą nasilić w 7 tygodniu ciąży, podobnie jak nadwrażliwość na zapachy. Dolegliwości te sprawiają, że w I trymestrze przyszła mama może schudnąć. Gotowanie w tym czasie staje się dla niej niezwykle uciążliwe, dlatego warto poprosić rodzinę o pomoc w wykonywaniu tego obowiązku lub całkowicie z niego zrezygnować.

Piersi nadal są nabrzmiałe i bolesne – będzie tak prawdopodobnie przez większą część ciąży, nie powinny one już jednak znacznie rosnąć. To dobry moment, żeby zakupić większą i wygodniejszą bieliznę – najlepiej postawić na naturalne materiały i zrezygnować z koronek, które podrażniają delikatne sutki.

Kobiecie w 7 tygodniu ciąży zaczynają dolegać zaparcia i zgaga, co jest wywołane zmianami hormonalnymi w organizmie. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego towarzyszą większości przyszłych mam przez całą ciążę, choć ich nasilenie może się zmniejszać. Najlepszym sposobem ich zapobiegania jest stosowanie odpowiedniej diety. Ciężarna powinna jeść lekkostrawne i małe posiłki kilka razy dziennie. W jadłospisie warto uwzględnić łatwo przyswajalne źródła białka, świeże owoce i warzywa oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Zachowywanie aktywności fizycznej pomaga walczyć z zaparciami.

Przyszła mama nadal odczuwa bardzo silne wahania nastroju. Choć może to być trudne, powinna unikać stresu. Bardzo ważne w tym okresie jest dla niej wsparcie bliskich osób.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

7 tydzień ciąży – brzuch przyszłej matki

Brzuch w 7 tygodniu ciąży nie jest jeszcze na tyle powiększony, ale ktoś postronny mógł to zauważyć. Macica jednak zaczęła się powiększać i mamy, które dobrze znają swoje ciało, mogą dostrzec, że delikatnie poszerzyły się w talii.

7 tydzień ciąży – co widać na USG? Czy można już zobaczyć bicie serca?

7 tydzień ciąży to odpowiedni moment na pierwszą wizytę u ginekologa. W tym czasie powinno już bić serce dziecka, które wygląda jak mały migoczący punkt. Ten widok często dostarcza rodzicom wielu emocji – właśnie w tej chwili matka uzmysławia sobie, że wewnątrz niej rozwija się życie. Zdjęcie z tego badania USG nie wywoła jednak zbyt wielu zachwytów w rodzinie, gdyż trudno na nim dostrzec sam zarodek.

7 tydzień ciąży – wielkość pęcherzyka ciążowego i zarodka, tętno płodu

Wielkość pęcherzyka ciążowego na początku 7 tygodnia wynosi około 24 mm, w jego połowie – 27 mm, a pod koniec – 30 mm. Zarodek ma 7 mm, a jego tętno powinno wynosić 102–126 uderzeń na minutę

Płód w 7 tygodniu ciąży

Zarodek w 7 tygodniu ciąży wciąż przypomina małą, zwiniętą kijankę – ma dużą głowę, tułów i ogon. Zawiązki kończyn stają się coraz bardziej widoczne i wkrótce będzie on miał już wykształcone ręce i dłonie z palcami połączonymi błoną.

Układ wydalniczy oddziela się od układu pokarmowego, a pranerka filtruje potencjalne toksyny. Wątroba produkuje krew. Bardzo ważny na tym etapie się jest rozwój łożyska, które wkrótce będzie musiało przejąć funkcję żywienia płodu – pęcherzyk żółtkowy wystarcza tylko na jakiś czas dla małego zarodka. Gdy łożysko się rozwinie, zacznie też produkować odpowiednie hormony, dzięki czemu kobieta będzie słabiej odczuwała uciążliwe skutki zmian hormonalnych w jej organizmie.

Poronienie w 7 tygodniu ciąży

W przypadku podejrzenia poronienia należy skonsultować się z lekarzem. Ponieważ kiedy dojdzie do obumarcia jaja płodowego, ale nie zostanie ono wydalone – wówczas konieczne jest łyżeczkowanie jamy macicy.

Objawy poronienia to ból brzucha i krzyża, któremu towarzyszy krwawienie lub plamienie, a czasem gorączka. Na tym etapie możliwe jest jeszcze uratowanie ciąży, jeśli jednak dojdzie do silnego krwotoku, należy pogodzić się z jej utratą.

Do poronienia w 7 tygodniu ciąży najczęściej dochodzi samoistnie na skutek wczesnych wad rozwojowych występujących u płodu. Nie koniecznie świadczy ono o problemach występujących w organizmie matki i nie musi być przeszkodą w ponownym staraniu się o dziecko.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
27
1
Polecamy
9 tydzień ciąży – jak duży jest brzuch?
Płód w 9 tygodniu ciąży
9 tydzień ciąży – jak duży jest brzuch? Płód w 9 tygodniu ciąży TVN zdrowie
8 tydzień ciąży – co widać na USG?
Jak duży jest brzuch i jakie objawy najczęściej występują?
8 tydzień ciąży – co widać na USG? Jak duży jest brzuch i jakie objawy najczęściej występują? TVN zdrowie
Ciąża mnoga tydzień po tygodniu - jak wygląda?
Ciąża mnoga tydzień po tygodniu - jak wygląda? Dzień Dobry TVN
O czym świadczy różowe plamienie w 5.
tygodniu ciąży?
O czym świadczy różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki