Polub nas na Facebooku
Czytasz: 7 kroków wytrawnego biegacza, czyli uniwersalne wskazówki dla  amatorów biegania

7 kroków wytrawnego biegacza, czyli uniwersalne wskazówki dla  amatorów biegania

Kobieta w sportowym stroju

Fot: gettyimages.com / Antonio_Diaz

Gdybyś spontanicznie miał wybrać dyscyplinę sportu, którą możesz uprawiać praktycznie od zaraz, to jaki będzie Twój wybór? Najbardziej prawdopodobna odpowiedź to bieganie. To prosty i ekonomiczny sport. No i co najważniejsze, uszczęśliwia jak żaden inny. Warto biegać, ale jak biegać bezpiecznie?

Zalety biegania można wyliczać w nieskończoność. Wytrwali biegacze wiedzą, iż regularne uprawienie tego sportu niemal o połowę zmniejsza ryzyko chorób serca, pomaga w odchudzaniu i utrzymaniu szczupłej sylwetki, wzmacnia wiele partii mięśni oraz korzystnie wpływa na naszą kondycję psychiczną m.in. redukując stres, poprawiając nastrój. Jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany do biegania, to koronnym argumentem jest uniwersalizm tej dyscypliny sportu. Można ją uprawiać praktycznie w każdych warunkach, o dowolnej porze roku i bez dodatkowych kosztów. Wystarczą dobre buty, wygodne ubranie i oczywiście wewnętrzna motywacja, aby śmiało można było wyruszyć w trasę.

Infografika: 7 kroków wytrwałego biegania

Biegaj dla zdrowia

Każda dyscyplina sportowa ma jednak swoje ograniczenia. Pamiętajcie, że niezależnie od rodzaju naszej aktywności liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie. Jakie są najważniejsze - uniwersalne wskazówki dla wszystkich amatorów biegania?

1. Znajdź cel

Rozpoczynając przygodę z bieganiem wyznacz sobie cel, który będzie Twoim motywatorem do regularnych treningów. Może to być np. „zgubienie” zbędnych kilogramów, poprawa kondycji, praca nad zgrabną sylwetką, wzmocnienie mięśni. Konkretny i realny cel pomoże Ci pokonać bariery, wyjść z domu i przemierzać wyznaczoną trasę.

2. Zbierz sojuszników

Znajdź w swoim otoczeniu osoby, które będą Cię wspierać w realizacji Twoich postanowień. Może to być rodzina, która będzie Ci kibicować w zmaganiach lub znajomi, którym od czasu do czasu opowiesz o swoich postępach. Ideałem jest, gdy wśród najbliższego Ci grona znajdziesz ludzi, którzy będą razem z Tobą biegać. Rozejrzyj się, czy znany Ci klub fitness nie ma przypadkiem w ofercie amatorskich treningów biegowych. Jeśli tak, to uzyskasz potężną armię „sojuszników” i „wodza” – trenera, który przeprowadzi Cię przez najtrudniejsze psychiczne i fizyczne bariery.

Źródło: Elmetacin

3. Rozpoznaj możliwości

Nikt od razu nie jest mistrzem. Jeśli ruch do tej pory nie był Twoją najmocniejszą stroną, to absolutnie nie zaczynaj od startu w maratonie! Pierwsze treningi powinny bardziej przypominać intensywny spacer niż bieg. Kiedy Twój organizm będzie już odpowiednio zaadoptowany przebiegnij w umiarkowanym tempie przez ok. 30 min. Pół godziny to na początek optimum, w kolejnych dniach możesz stopniowo zwiększać czas biegu – zawsze jednak starannie słuchaj, co mówi Twój organizm.

4. Trzymaj rytm

W każdej dyscyplinie sportu efekty osiąga się dzięki konsekwencji i systematyczności. Biegaj regularnie. Fachowcy podają, że optymalna liczba treningów to minimum trzy w tygodniu. W miarę możliwości staraj się utrzymać ten rytm.

5. Szybko reaguj na kontuzje i ból

Wytrawnym biegaczom znany jest termin: „parszywa siódemka”. Kryje się pod nim siedem paskudnych kontuzji: kolano biegacza, czyli zespół bólu przedniej części stawu kolanowego, zapalenie ścięgna Achillesa, uszkodzenie zginaczy kolana, zapalenia rozcięgna podeszwowego, tzw. „sztywna łydka” - uczucie napięcia i bólu po przyśrodkowej stronie kości piszczelowej, syndrom pasma biodrowo-piszczelowego i złamania zmęczeniowe. Pamiętaj, aby zawsze odpowiednią rozgrzewką poprzedzać każdą aktywność fizyczną, co zabezpieczy Cię przed potencjalnymi kontuzjami.

Infografika: jak działa elmetacun

6. Zastosuj Elmetacin®

Jeśli już dopadła Cię któraś z ww. dolegliwości, to oczywiście musisz na jakiś czas zaprzestać treningów. W leczeniu bólu i stanu zapalnego towarzyszącego urazom pomocne są nowoczesne preparaty o działające bezpośrednio w miejscu zmienionym chorobowo, takie jak np. spray Elmetacin®. Wygodna forma aerozolu pozwala zastosować preparat bezpośrednio w miejscu urazu uzyskując szybki efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy.

7. Złap formę

Jeśli udało Ci się kontuzję skutecznie wyleczyć, to możesz wrócić do biegania. Pamiętaj, że powinieneś zacząć od początku, czyli spacer, bieg… no i koniecznie dołącz konsekwencję oraz systematyczność.

Baner: elmetacin

Więcej o Elmetacin® na: www.elmetacin.pl 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
10
Więcej na temat
Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 
Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 
Rozgrzewka przed bieganiem - jak powinna wyglądać? Ćwiczenia dobre na nogi, kolana i nie tylko!
Rozgrzewka przed bieganiem - jak powinna wyglądać? Ćwiczenia dobre na nogi, kolana i nie tylko!
Ćwiczenia aerobowe: wysiłek tlenowy w domu i na siłowni
Ćwiczenia aerobowe: wysiłek tlenowy w domu i na siłowni
Naciągnięte, zerwane lub naderwane ścięgno – leczenie. Budowa ścięgna
Naciągnięte, zerwane lub naderwane ścięgno – leczenie. Budowa ścięgna
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy