Polub nas na Facebooku
Czytasz: 7 kroków wytrawnego biegacza, czyli uniwersalne wskazówki dla  amatorów biegania
menu
Polub nas na Facebooku

7 kroków wytrawnego biegacza, czyli uniwersalne wskazówki dla  amatorów biegania

Kobieta w sportowym stroju

Fot: gettyimages.com / Antonio_Diaz

Gdybyś spontanicznie miał wybrać dyscyplinę sportu, którą możesz uprawiać praktycznie od zaraz, to jaki będzie Twój wybór? Najbardziej prawdopodobna odpowiedź to bieganie. To prosty i ekonomiczny sport. No i co najważniejsze, uszczęśliwia jak żaden inny. Warto biegać, ale jak biegać bezpiecznie?

Zalety biegania można wyliczać w nieskończoność. Wytrwali biegacze wiedzą, iż regularne uprawienie tego sportu niemal o połowę zmniejsza ryzyko chorób serca, pomaga w odchudzaniu i utrzymaniu szczupłej sylwetki, wzmacnia wiele partii mięśni oraz korzystnie wpływa na naszą kondycję psychiczną m.in. redukując stres, poprawiając nastrój. Jeśli ktoś jeszcze nie jest przekonany do biegania, to koronnym argumentem jest uniwersalizm tej dyscypliny sportu. Można ją uprawiać praktycznie w każdych warunkach, o dowolnej porze roku i bez dodatkowych kosztów. Wystarczą dobre buty, wygodne ubranie i oczywiście wewnętrzna motywacja, aby śmiało można było wyruszyć w trasę.

Infografika: 7 kroków wytrwałego biegania

Biegaj dla zdrowia

Każda dyscyplina sportowa ma jednak swoje ograniczenia. Pamiętajcie, że niezależnie od rodzaju naszej aktywności liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie. Jakie są najważniejsze - uniwersalne wskazówki dla wszystkich amatorów biegania?

1. Znajdź cel

Rozpoczynając przygodę z bieganiem wyznacz sobie cel, który będzie Twoim motywatorem do regularnych treningów. Może to być np. „zgubienie” zbędnych kilogramów, poprawa kondycji, praca nad zgrabną sylwetką, wzmocnienie mięśni. Konkretny i realny cel pomoże Ci pokonać bariery, wyjść z domu i przemierzać wyznaczoną trasę.

2. Zbierz sojuszników

Znajdź w swoim otoczeniu osoby, które będą Cię wspierać w realizacji Twoich postanowień. Może to być rodzina, która będzie Ci kibicować w zmaganiach lub znajomi, którym od czasu do czasu opowiesz o swoich postępach. Ideałem jest, gdy wśród najbliższego Ci grona znajdziesz ludzi, którzy będą razem z Tobą biegać. Rozejrzyj się, czy znany Ci klub fitness nie ma przypadkiem w ofercie amatorskich treningów biegowych. Jeśli tak, to uzyskasz potężną armię „sojuszników” i „wodza” – trenera, który przeprowadzi Cię przez najtrudniejsze psychiczne i fizyczne bariery.

Źródło: Elmetacin

3. Rozpoznaj możliwości

Nikt od razu nie jest mistrzem. Jeśli ruch do tej pory nie był Twoją najmocniejszą stroną, to absolutnie nie zaczynaj od startu w maratonie! Pierwsze treningi powinny bardziej przypominać intensywny spacer niż bieg. Kiedy Twój organizm będzie już odpowiednio zaadoptowany przebiegnij w umiarkowanym tempie przez ok. 30 min. Pół godziny to na początek optimum, w kolejnych dniach możesz stopniowo zwiększać czas biegu – zawsze jednak starannie słuchaj, co mówi Twój organizm.

4. Trzymaj rytm

W każdej dyscyplinie sportu efekty osiąga się dzięki konsekwencji i systematyczności. Biegaj regularnie. Fachowcy podają, że optymalna liczba treningów to minimum trzy w tygodniu. W miarę możliwości staraj się utrzymać ten rytm.

5. Szybko reaguj na kontuzje i ból

Wytrawnym biegaczom znany jest termin: „parszywa siódemka”. Kryje się pod nim siedem paskudnych kontuzji: kolano biegacza, czyli zespół bólu przedniej części stawu kolanowego, zapalenie ścięgna Achillesa, uszkodzenie zginaczy kolana, zapalenia rozcięgna podeszwowego, tzw. „sztywna łydka” - uczucie napięcia i bólu po przyśrodkowej stronie kości piszczelowej, syndrom pasma biodrowo-piszczelowego i złamania zmęczeniowe. Pamiętaj, aby zawsze odpowiednią rozgrzewką poprzedzać każdą aktywność fizyczną, co zabezpieczy Cię przed potencjalnymi kontuzjami.

Infografika: jak działa elmetacun

6. Zastosuj Elmetacin®

Jeśli już dopadła Cię któraś z ww. dolegliwości, to oczywiście musisz na jakiś czas zaprzestać treningów. W leczeniu bólu i stanu zapalnego towarzyszącego urazom pomocne są nowoczesne preparaty o działające bezpośrednio w miejscu zmienionym chorobowo, takie jak np. spray Elmetacin®. Wygodna forma aerozolu pozwala zastosować preparat bezpośrednio w miejscu urazu uzyskując szybki efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy.

7. Złap formę

Jeśli udało Ci się kontuzję skutecznie wyleczyć, to możesz wrócić do biegania. Pamiętaj, że powinieneś zacząć od początku, czyli spacer, bieg… no i koniecznie dołącz konsekwencję oraz systematyczność.

Baner: elmetacin

Więcej o Elmetacin® na: www.elmetacin.pl 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
10
Polecamy
Jak zacząć biegać? Na bieżni, z psem, zimą - ułóż najlepszy plan treningowy dla siebie!
Jak zacząć biegać? Na bieżni, z psem, zimą - ułóż najlepszy plan treningowy dla siebie! Dzień Dobry TVN
Slow jogging - sposób na odchudzanie i spalanie kalorii
Slow jogging - sposób na odchudzanie i spalanie kalorii Dzień Dobry TVN
Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Jaki sport uprawiać po przebytych kontuzjach?
Jak rozpocząć przygodę z bieganiem? Jaki sport uprawiać po przebytych kontuzjach? TVN zdrowie
Bieganie: jak zacząć biegać i jak powinien wyglądać trening biegacza?
Bieganie: jak zacząć biegać i jak powinien wyglądać trening biegacza? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?