Polub nas na Facebooku
Czytasz: 7 kroków, dzięki którym unikniesz nadciśnienia po 40.
menu
Polub nas na Facebooku

7 kroków, dzięki którym unikniesz nadciśnienia po 40.

Jedzenie ułożone na desce w kształcie serca

Fot: courtneyk / gettyimages.com

Nadciśnienie może mieć nawet 10 milionów Polaków  - pokazują badania. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych, gdzie z nadciśnieniem boryka się nawet połowa dorosłych Amerykanów. Naukowcy podkreślają, że nadciśnienia można uniknąć. Wystarczy wprowadzić w życie siedem prostych zmian.

Life's Simple 7 to program przygotowany przez specjalistów z American Heart Association (Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne). Pozwala on nie tylko ocenić kondycję organizmu, ale także wskazuje na co warto zwrócić uwagę, aby uniknąć nadciśnienia tętniczego, a tym samym groźnych chorób, do których może ono doprowadzić.

Jak ocenić pracę układu krążenia?

Na pracę układu krążenia składa się siedem czynników - masa ciała, ruch, dieta, używki, ciśnienie, stężenie glukozy oraz cholesterolu. Zgodnie z wytycznymi American Heart Association - w prostym teście - za każdy z nich możemy sobie przyznać sobie od 0 (gdy jakiś parametr jest powyżej normy, w ogóle się nie ruszamy, źle odżywiamy, palimy itd.) do 2 punktów (gdy parametr jest wzorowy).  Uzyskanie wysokiego wyniku powinno skłonić do zmiany.

Zdaniem badaczy, taki test powinny wykonać przede wszystkim osoby po trzydziestce. To tak naprawdę idealny moment, aby przyjrzeć się swojemu zdrowiu i odpowiednio o nie zadbać, a tym samym uniknąć problemów w przyszłości.

Jak uniknąć nadciśnienia?

  • Po pierwsze: dbaj o prawidłową masę ciała 

Aby obliczyć ten wskaźnik należy podzielić wagę przez wzrost podniesiony do kwadratu. Prawidłowa mas ciała to taka, której wskaźnik BMI mieści się w przedziale 18,5-24,99. Przy wartości 25-29,9 mówi się o nadwadze. Jeśli BMI wynosi 30 i więcej - mówimy o otyłości. Co ma masa ciała do nadciśnienia? Otóż bardzo dużo!

Badania pokazują, że wzrost masy ciała o 10 proc. podnosi ciśnienie o 6,5 mm Hg. Dodatkowo otyłość zwiększa ciśnienie krwi m.in. przez zwiększone wchłanianie sodu w kanalikach nerkowych. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Niektóre badania sugerują, że nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu wzmaga produkcję jednego z hormonów - leptyny. W ocenie badaczy jego wysokie stężenie przekłada się na wzrost ciśnienia. 

  • Po drugie: pamiętaj o aktywności fizycznej

Na aktywność fizyczną każdy z nas powinien poświęcić co najmniej 30-60 minut dziennie. To dzięki niej możemy utrzymać prawidłową masę ciała, zwiększyć pojemność płuc i wzmocnić mięśnie (w tym serce). Osoby, które wcześniej się „nie ruszały” lub mają jakieś problemy ze zdrowiem powinny poradzić się lekarza rodzinnego.

To na jaką dyscyplinę się zdecydujemy nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Najważniejsze jest, aby dawała radość i była uprawiona regularnie. 

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o nadciśnieniu tętniczym:

Zobacz film: Skąd się bierze nadciśnienie i jak skutecznie z nim walczyć? Źródło: x-news

  • Po trzecie: Dieta

Dla serca najlepsza jest dieta DASH. Jest ona bogata w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne i, co za tym idzie, w błonnik, wapń, potas i magnez, natomiast z obniżoną zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. W diecie tej zaleca się spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb i drobiu, a także nasion roślin strączkowych i orzechów. Trzeba natomiast ograniczyć czerwone mięso, słodycze oraz napoje bogate w cukier.

  • Po czwarte: odstaw używki

Dla układu krążenia i samego serca szczególnie groźne są zarówno papierosy, jak i alkohol. Te pierwsze - poza "bogactwem" toksycznych i kancerogennych związków - niszczą naczynia krwionośne oraz zmniejsza pojemność płuc, a mniej tlenu zmusza układ krążenia do bardziej wytężonej pracy i wzrostu ciśnienia.

Dlaczego alkohol jest niebezpieczny? Mimo że początkowo obniża ciśnienie i pomaga się zrelaksować, to już po kilku godzinach gwałtownie je podnosi. Co gorsza, wysokie ciśnienie może się utrzymywać jeszcze długo po tym, jak organizm oczyści się z alkoholu.

Po piąte: Mierz ciśnienie

Najlepszy sposobem na wykrycie problemów z ciśnieniem jest jego mierzenie. Prawidłowe ciśnienie krwi to takie, które wynosi 120-129mm Hg /80-84 mm Hg wystarczy kontrola raz na trzy lata. Osoby, które mają wysokie prawidłowe ciśnienie, czyli 130-139mm Hg / 85-89 mm Hg powinny kontrolować ciśnienie przynajmniej raz w roku, jeżeli ciśnienie jest równe lub przekracza 140/ 90 mm Hg można podejrzewać nadciśnienie tętniczego. Tylko wczesne rozpoznane nadciśnienie daje się wyleczyć. Co ciekawe, nie zawsze wymaga ono leczenia farmakologicznego.

Zobacz także: 5 badań ważnych dla serca. Sprawdź, czym jest niedoceniany wskaźnik kostka-ramię i kiedy go oznaczać

  • Po szóste: Sprawdzaj pomiar cukru

Cukrzyca - zwłaszcza typu 2 - najczęściej spowodowana jest stylem życie. Schorzenie dotyka przede wszystkim te osoby, które stosują niezdrową dietę (bogatą w produkty przetworzone, a uboga w warzywa, owoce czy produkty z pełnego ziarna), stronią od ruchu i mają nieprawidłową masę ciała. Najbardziej charakterystycznym objawem cukrzycy jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Mimo że trzustka wytwarza insulinę, czyli hormon, który reguluje poziom cukru, to z jakiegoś powodu organizm na niego nie reaguje.

Na szczęście cukrzycę można skutecznie leczyć. U części pacjentów wystarczy zmiana nawyków. Pozostali - poza zmianą diety - stosują farmakologię. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do zaburzeń neurologicznych, problemów ze wzrokiem, nerkami, a także powodować wzrost ciśnienia.

Dlatego ważne jest, aby przynajmniej raz w roku badać stężenie glukozy we krwi. Prawidłowa wartość to od 70 do 99 mg/dl na czczo, a 2 godziny po posiłku poziom cukru nie powinien przekroczyć 140 mg/dl.

  • Po siódme sprawdzaj pomiar cholesterolu

Mimo że cholesterol jest nam potrzebny m.in. do produkcji hormonów, to w naszej diecie powinno go być jak najmniej. Nadmiar cholesterolu zaczyna odkładać się w tętnicach, a to sprawia, że przepływ krwi jest zaburzony. Dlatego, aby go usprawnić, organizm zmuszony jest podnieść ciśnienie. Nadmiar cholesterolu to nie tylko wysokie ciśnienie, ale także wyższe ryzyko rozwoju miażdżycy.

Aby do tego nie dopuścić należy regularnie sprawdzać jego poziom. Wczesne wykrycie problemu (wynik powyżej 200 mg/dl powinien skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem) daje większe szanse na pełne wyleczenie.

Nadciśnienie tętnicze - dlaczego jest takie niebezpieczne?

Nieleczone nadciśnienie tętnicze to prosta droga m.in. do:

  • miażdżycy;
  • niewydolności serca;
  • udaru mózgu.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
8
Polecamy
Cukier też może być niebezpieczny.
W jaki sposób przyczynia się do rozwoju nowotworów?
Cukier też może być niebezpieczny. W jaki sposób przyczynia się do rozwoju nowotworów? Dzień Dobry TVN
Po czym poznać, że Twoi bliscy mają problem z ciśnieniem?
Po czym poznać, że Twoi bliscy mają problem z ciśnieniem? TVN zdrowie
Masz problemy z wysokim ciśnieniem?
Sprawdź, jak je obniżyć bez leków!
Masz problemy z wysokim ciśnieniem? Sprawdź, jak je obniżyć bez leków! TVN zdrowie
Jak zerwać z cukrem?
"Miłość do słodkiego smaku leży w naszej naturze"
Jak zerwać z cukrem? "Miłość do słodkiego smaku leży w naszej naturze" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty