Polub nas na Facebooku
Czytasz: 7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?
menu
Polub nas na Facebooku

7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Starsza pani i młoda kobieta oglądają album

Fot: lettas / fotolia.com

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Choroba Alzheimera to pierwotne zwyrodnienie mózgu, która objawia się zaburzeniami pamięci, zachowania i problemami z codziennym funkcjonowaniem. Przeciętna długość życia pacjentów z alzheimerem to około 10 lat.

Zobacz film: Na czym polega choroba Alzheimera? Źródło: 36,6

Choroba Alzheimera - etapy. Pierwsze symptomy

Etapy postępowania choroby Alzheimera zostały określone w Skali Oceny Nasilenia Otępienia. Nie można przewidzieć czasu trwania faz choroby. Są one różne u poszczególnych chorych. 

Etap I jest określany jako normalne funkcjonowanie i obejmuje brak istniejących zaburzeń. W tym czasie nie pojawiają się kłopoty z pamięcią, komunikacją, orientacją w czasie i przestrzeni, ani też codziennymi aktywnościami. 

W II etapie choroby widoczne są niewielkie zaburzenia, które dotyczą zapominania informacji bądź kłopotów ze zdolnościami poznawczymi. Objawy są jednak na tyle łagodne, że bliscy nie zauważają zmian w zachowaniu chorego. 

W III etapie rozwoju alzheimera określanym jako łagodne zaburzenia poznawcze ujawniają się pierwsze wyraźnie zauważalne deficyty. Przyjaciele i rodzina widzą problemy z pamięcią i obserwują zachowania nieadekwatne do sytuacji. Chory gorzej wykonuje swoje zadania w pracy, miewa kłopoty z przypomnieniem sobie nazwisk i pojedynczych słów. W przypadku podróżowania do nieznanych miejsc może się gubić. Odkłada przedmioty w niewłaściwych miejscach i ma trudności z ich odnalezieniem. Pojawiają się zaburzenia koncentracji, które są potwierdzane w testach klinicznych. Zaburzenia pamięci można wykryć w szczegółowym badaniu psychologicznym.

Zobacz także: Alzheimer w młodym wieku

Alzheimer - faza I

Etapy 1-3 określają stopień zaburzeń poznawczych od ich braku do łagodnych zaburzeń. Kolejne etapy określane już są chorobą Alzheimera. W I, wczesnej fazie choroby Alzheimera, tzw. 4. etapie, chory zapomina bądź myli nazwy ulic, przedmiotów, a także imiona bliskich mu osób. Nie pamięta też o umówionych spotkaniach. Trudno się z nim porozumieć: zapomina słowa bądź myli ich znaczenie. Wypowiada się w sposób nieskładny, niepowiązany logicznie. Ma kłopoty z liczeniem. Widoczne są szybkie i gwałtowne zmiany nastrojów. Nieznaczące zdarzenia i nieporozumienia powodują złość u chorego. Najchętniej izoluje się od rodziny i przyjaciół, nie ma ochoty na wyjścia z domu i spotkania. Potrafi się samodzielnie ubierać i wykonywać codzienne czynności, nie ma też większych kłopotów z koordynacją ruchową. Funkcjonowanie utrudniają mu jednak problemy z pamięcią.

Zobacz film: Czy jest nadzieja w leczeniu choroby Alzheimera? Źródło: 36,6

II faza choroby Alzheimera

W 5. etapie, czyli II fazie alzheimera choroba jest w stadium średniego zaawansowania. Zaburzenia pamięci są coraz silniejsze: chory nie może sobie przypomnieć ani tego, co zdarzyło się przed chwilą, ani poprzedniego dnia. Nadal pamięta wydarzenia sprzed lat, ale nieprawidłowo umiejscawia je w czasie. Trudno przewidzieć jego zachowanie, jest bowiem nieadekwatne do rzeczywistości. Może oskarżać swoich bliskich o kradzież, kiedy ma problemy z odnalezieniem ubrań, pieniędzy bądź portfela. 

Jego słownictwo jest coraz uboższe, nie kończy rozpoczętych zdań i z opóźnieniem odpowiada na pytania. Dotyka go lęk spowodowany np. migającym światłem bądź ostrymi dźwiękami. Ma nieprecyzyjne ruchy -przykładowo, zapinanie guzików sprawia mu wielkie trudności. Pojawiają się zaburzenia równowagi, a chód chorego jest coraz wolniejszy. Doznaje przykurczy i odczuwa drżenia mięśni. Z trudnością wykonuje codzienne zadania. Może narazić na niebezpieczeństwo zarówno siebie, jak i swoją rodzinę, np. poprzez zostawienie włączonego gazu w mieszkaniu. W tym okresie chory powinien znajdować się pod całodobową opieką.

Zobacz także: Leki stosowane w chorobie Alzheimera


Faza III. Jak długo trwa ostatni etap choroby Alzheimera?

III faza, czyli etap 6.choroby określany jako zaawansowany trwa od 1-2 lat. W tym czasie osobowość pacjenta z alzheimerem zmienia się znacząco. Trudno przewidzieć jego zachowania, ma bardzo zmienne nastroje. Jest to najtrudniejszy etap dla chorego i jego najbliższych bądź opiekunów. Osoba cierpiąca na chorobę Alzheimera nie rozpoznaje wtedy praktycznie żadnego z krewnych. Zdarza się, że poznaje opiekuna. Chory mówi niewyraźnie, a sam nie rozumie wypowiedzi innych osób. Może powtarzać zapamiętane wyrażenia lub słowa. Nie potrafi samodzielnie jeść, siadać, wstawać, ani chodzić. Przestaje panować nad czynnościami fizjologicznymi. Praktycznie cały czas przebywa w łóżku, leżąc. 

Ostatni, 7. etap choroby jest określany jako faza terminalna. Obejmuje ciężkie otępienie i mocno utrudnioną komunikację z pacjentem. Wymawia on pojedyncze słowa, krótkie zdania, a po pewnym czasie wydaje jedynie dźwięki. Praca serca i płuc jest osłabiona, zdolność połykania i koordynacja ruchowa są mocno zakłócone. W organizmie zostały zaburzone nawet podstawowe funkcje. Widoczne jest, że chory powoli umiera. Opiekując się chorym na alzheimera, warto pamiętać, że jego zachowania i zmienne nastroje są podyktowane chorobą. Złośliwość i brak komunikacji nie zależą od niego. Pacjent jest uzależniony od tego, co dzieje się z jego organizmem i w pewnym momencie całkowicie zdany na łaskę swoich opiekunów. Spokój najbliższych i ich zrozumienie może zmniejszyć stres towarzyszący kontaktom z chorym.

Zobacz film: Jak sprawdzić czy ktoś cierpi na chorobę Alzheimera? Źródło: 36,6.Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1157
39
Polecamy
Mitomania - czym jest? Objawy, przyczyny i leczenie mitomanii
Mitomania - czym jest? Objawy, przyczyny i leczenie mitomanii Dzień Dobry TVN
Tłumienie emocji i jego skutki
Tłumienie emocji i jego skutki Dzień Dobry TVN
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby TVN zdrowie
Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania
Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania TVN zdrowie
Komentarze (8)
Dominika
Szukam ojcu domu opieki, bo oszaleję. Dość tego. Mam gdzieś, gdzie trafi i jaka będzie opieka. Nie chcę go więcej widzieć.
Czytaj całość
Bebi
Zajmuję się matką od kilku lat.Chociaż matka miała troje dzieci rodzenstwo nie pomaga mi w opiece.Jest mi bardzo ciężko i stałam się bardzo nerwowa.Sama żyję w ciągłym bólu z powodu dyskopatii i bólów reumatycznych palców. Mam już dość ale co mam zrobić.
Czytaj całość
Ela
Moja mama chorowała 5 lat najgorszy okres trwał 9 miesięcy wtedy mama była już w ośrodku, choroba niszczyła moją mamę mnie i moją rodzinę , ja przypłaciła to chorobą - nowotworem , mój syn zawalił naukę mąż był u kresu sił i chciał rozwodu kto nie opiekował się bliskim cierpąiacym na tą chorobę nigdy nie zrozumie co przechodzą chorzy i ich rodziny
Czytaj całość
ok
we mnie jest mnostwo zlosci:(tez moja matka ma ta chorobe ale wiem ze wszystko jest spowodowane tym ze ludzie skupiaja sie jedynie na materii a ona jak wiadomo doprowadza jedynie do zguby:(nie rozumieja ze czlowiek to rowniez dusza ktorej nalezy poswiecic uwage...potem sa wlasnie problem:(gubia pamiec?:(pomijajac dusze gubia pamiec skad pochodzimy I dokad wracamy
Czytaj całość
Nick
Szkoda ,że lekarze nie rozpoznają tej choroby i nie informują rodziny że to właśnie to.Rodzina stara się i robi co może nie będąc świadoma bo są mylne diagnozy.A lekarze mają to gdzieś
Czytaj całość
Iwona
Również opiekuje się podopieczna w ostatniej fazie,czasami w myślach proszę "siłę wyższą"by ją zabrała.To już ani dla Chorej ani najbliższych nie jest znośne.Chic zarabiam godziwe pieniądze to mam poczucie bezsensu,a nawet że wydłużamy Jej cierpienie.Na pewno już w przyszłości nie podejmę się opieki nad tak ciężkim przypadkiem!
Czytaj całość
Ktoś
Straszna choroba wyczerpująca organizm chorego i naszego trzeba dużo cierpliwości mieć do chorego a mnie brakuje właśnie.... Za bardzo wrażliwą osobą jestem i wszystkim się przejmuję.
Te zmiany w mózgu i w zachowaniu chorej osoby wymaga dużo poświęcenia uwagi .
Czytaj całość
opiekun76
Boże znajdźcie w końcu lek na tego p***l***go Alzheimera
Czytaj całość
Nie przegap
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?