Polub nas na Facebooku
Czytasz: 4 rzeczy, o których każdy alergik musi pamiętać
menu
Polub nas na Facebooku

4 rzeczy, o których każdy alergik musi pamiętać

Kobieta, która ma alergię

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Wiosna to trudny czas dla każdego alergika. Wraz z budzącą się do życia przyrodą w powietrzu pojawiają się pyłki, które po wniknięciu do organizmu chorego wywołują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Katar, łzawienie oczu, kichanie - to tylko niektóre z nich. Mimo że pyłków nie da się wyeliminować, to są sposoby, które skutecznie niwelują ich szkodliwe działanie. Oto kilka rzeczy, o których powinien pamiętać każdy alergik.

Alergia to choroba przewlekła, której nie da się całkowicie wyleczyć. Na szczęście są sposoby, aby złagodzić jej przebieg. Każdy chory musi częściej sprzątać i zmieniać pościel. Alergik powinien też zadbać o właściwe nawilżenie i oczyszczenie powietrza. Jednak, aby wszystkie te działania przyniosły pożądane efekty, trzeba odpowiednio dobrać urządzenia AGD.

Po pierwsze: pralka z programem dla alergików 

Osoby, które są uczulone na roztocza i ich odchody wiedzą, że te pajęczaki doskonale czują w ciepłych i wilgotnych miejscach, np. w pościeli. Najlepszym sposobem, aby się ich pozbyć, a tym samym nie dopuścić do wystąpienia reakcji alergicznej, jest częstsze zmienianie pościeli i pranie jej we właściwy sposób.

Pralka powinna mieć program dla alergików, który usunie alergeny z pościeli oraz ubrań nie niszcząc ich przy tym. Najlepszym rozwiązanie są pralki marki Sharp - dla przykładu model ES-FD8145W5 z dużym bębnem i systemem Energy ThermoJet to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na czystości. Palka została wyposażona w zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK) specjalny program AllergySmart, który usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie. Dodatkowo pralka zapewnia najwyższą wydajność energetyczną (klasa A+++), która pozwala na obniżenie rachunków za prąd. Pralka to nie tylko urządzenie, które ma wyprać odzież, ale ma je również chronić, zapewniając długi okres trwałości. Technologia BubbleDrum, użyta w modelu ES-FD8145W5 została stworzona, by zapewnić jak najdalej posuniętą ochronę tkanin, gwarantując przy tym wysoką jakość prania.

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Po drugie: lodówka do właściwego przechowywania żywności

W przypadku niektórych alergików olbrzymie znaczenie ma także sposób przechowywania żywności. Mimo że wiele lodówek pokrytych jest warstwą nano-srebra, która zwalcza groźne bakterie czy grzyby, to jej działanie jest ograniczone. Technologia ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy bakterie znajdują się w środowisku, gdzie są jony srebra, a więc w miejscu styku z powierzchnią pokrytą warstwą nano-srebra.

Znacznie lepszym rozwiązaniem, nie tylko dla alergików, będzie zakup urządzenia marki Sharp. Dlaczego? Firma opatentowała inteligentny system Plasmacluster Ion. Emituje on jony, które pomagają usuwać przykre zapachy, alergeny, bakterie, 99 proc. wirusów i 97 proc. zarodników pleśni unoszących się w powietrzu. Dodatkowo chroni przed nadmiernym wysuszaniem się żywności. Tym samym mamy gwarancję, że dłużej pozostanie ono świeże, a przede wszystkim bezpieczne i wolne od zarazków.

W domu alergika doskonale sprawdzą się m.in. modele SJ-BB02IMXW1-EU i SJ-PX830F.

Fot. Sharp SJ-BA31IEXI2

Fot. Sharp SJ-BA31IEXI2

Po trzecie: oczyszczacz powietrza

Każdy alergik musi mieć na uwadze, że jakość powietrza, którym oddycha wpływa na przebieg choroby. Jeśli mieszkanie alergika nie jest regularnie wietrzone, to znajduje się w nim znacznie więcej alergenów, które po prostu szkodzą i zaostrzają przebieg choroby. Niestety powietrze w Polsce nie należy do najczystszych. Winny jest smog, który bez trudu wdziera się do mieszkania. Może być bardzo groźny dla alergików czy chorych na astmę. Badania pokazują, że może doprowadzić nawet do poważnych problemów z układem krążenia.  Jak się przed nim chronić? Kupując dobrej jakości oczyszczacz powietrza. Najlepiej marki Sharp. Urządzenia z nowej serii KC-G mają najlepsze filtry:

  • wstępny - to jednocześnie panel tylny i wlot powietrza. Ma dużo gęstą siatkę, która zatrzymuje pyły o wielkości nawet 240 mikronów;
  • nawilżacza - jest wytrzymały i można go myć ręcznie, co wiele ułatwia. Jest zabezpieczony przed rozwojem mikroorganizmów. Zatrzymuje osad, wytrącają się na nim sole i mikroorganizmy z wody. Pełni funkcję maty ewaporacyjnej umożliwiającej nawilżanie powietrza w domu;
  • HEPA H13 - wyłapuje 99,97 proc. drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu;
  • filtr z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym, do którego dodano nieorganiczny sorbent. Dzięki temu zapachy są rozkładane na mniejsze cząsteczki i lepiej pochłaniane.

Oczyszczacz Sharp KC-G60EUW posiada aż 6 czujników, dzięki którym z łatwością dostosowuje się do warunków panujących w pomieszczeniu. Reagują one na:

  • pył PM2.5, kurz, dym tytoniowy, roztocza, zarodniki pleśni – jeśli zostaną wykryte urządzenie przechodzi na najwyższy tryb prędkości wentylatora i skutecznie je neutralizuje;
  • nieprzyjemne zapachy – np. tytoniu czy alkoholu i szybko usuwa je z powietrza;
  • temperaturę – dobiera optymalny poziom wilgotności powietrza do panującej temperatury w pomieszczeniu (do 18°C – 65 proc., 18-24°C – 60 proc., od 24°C – 55 proc.);
  • wilgoć – jeśli wykryje poziom wilgotności powyżej 80 proc., zwiększa gęstość jonów Plasmacluster, tym samym nie dopuszcza do rozwoju pleśni;
  • światło – jeśli w pomieszczeniu nie pali się światło urządzenie przechodzi w tryb SLEEP, by nie pracować na zbyt głośnych trybach;
  • ruchu – (zasięg dł. - 2m, wys. - 1,6m oraz rozpiętość lewo-prawo - 2,3m) jeśli wykryje ruch w pomieszczeniu przełączy się do trybu minimalnego natężenia nawiewu powietrza, aby obniżyć zużycie energii. Można anulować wykrywanie czujnika ruchu.

Urządzenie marki Sharp latem zadziała jak klimatyzer ewaporacyjny. Wystarczy dodać do zimnej wody kilkanaście kostek lodu, aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu.

Oczyszczacz powietrza KCG50

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KCG50

Po czwarte: dokładne zmywanie naczyń

Po co alergikowi zmywarka? Osoby, a w szczególności dzieci cierpiące na alergię częściej chorują. Zdarza się, że nawet drobna infekcja wiąże się z zaostrzeniem objawów alergii. Dlatego, tak ważne jest, aby naczynia, których używa chory były wolne od bakterii czy grzybów. Jak to zrobić? Dokładnie zmywając naczynia. Niestety myjąc je ręcznie nie mamy szans usunąć wszystkich drobnoustrojów. Najlepszym (i w dłuższej perspektywie znacznie tańszym) rozwiązaniem będzie zakup zmywarki. Które urządzenie najlepiej sprawdzi się w domu, w którym mieszka alergik? Godne polecenia są sprzęty marki Sharp. Zmywarka QW-GD54R443X-DE została wyposażona w systemy AquaGlide oraz Stemsafe. Pierwsze z rozwiązań, AquaGlide, zapewnia idealnie precyzyjne, wielokierunkowe zmywanie dzięki strumieniowi wody, który może być skierowany ku górze w celu dokładnego umycia podłużnych naczyń (takich jak szklanki czy butelki dla niemowląt) lub w dół – aby uzyskać dodatkową siłę zmywania naczyń ułożonych na dolnym koszu. Innowacyjnym rozwiązaniem jest system Stemsafe. Służy on do nawilżenia naczyń tuż przed właściwym myciem. Oprócz tego zmywarki mają szerokie spektrum rozwiązań znanych z innych modeli Sharpa w segmencie zmywarek, m.in. zmywanie higieniczne czy szybkie, filtr antybakteryjny Microban czy opcja AutoDoor – funkcja automatycznie uchylająca drzwi po cyklu zmywania.

Fot. Sharp QW-GD54R443X-DE

Fot. Sharp QW-GD54R443X-DE

Sharp - nowa belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
15
Polecamy
Pierwszy rok w przedszkolu?
Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami TVN zdrowie
Pierwszy dzień w szkole i pierwsza infekcja?
Co zrobić, aby dziecko nie zachorowało wraz z początkiem szkoły? 
Pierwszy dzień w szkole i pierwsza infekcja? Co zrobić, aby dziecko nie zachorowało wraz z początkiem szkoły?  TVN zdrowie
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Ratunku, rozpuszczam się!
Wybierz idealny klimatyzator domowy lub...
zrób go sam!
Poradnik krok po kroku
Ratunku, rozpuszczam się! Wybierz idealny klimatyzator domowy lub... zrób go sam! Poradnik krok po kroku Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.