Polub nas na Facebooku
Czytasz: 5 miejsc z najczystszym powietrzem na świecie! Czy Polska jest na tej liście?
menu
Polub nas na Facebooku

5 miejsc z najczystszym powietrzem na świecie! Czy Polska jest na tej liście?

Uśmiechnięta mała dziewczynka na świeżym, czystym powietrzu w lecie.

Fot. pamspix / Getty Images

Niestety Polska nie znajduje się nawet w pobliżu czołówki państw o najczystszym powietrzu na świecie. W Europie zajmujemy miejsce daleko w tyle - bliżej nam do lidera wśród najbardziej zanieczyszczonych smogiem państw niż do tych najczystszych. 

Państwa z najczystszym powietrzem na świecie to:

 1. Nowa Zelandia, Brunei, 5 µg/m3
 2. Austria, Fiji, Szwecja, 6 µg/m3
 3. Kanada, Finlandia, 7 µg/m3
 4. Islandia, Estonia, Stany Zjednoczone, 8 µg/m3
 5. Norwegia, 9 µg/m3

To pierwsza piątka, a w niej aż 11 państw. Wśród nich nie ma Polski i jeszcze bardzo długo jej nie będzie. Niestety nasza pozycja pod względem jakości powietrza jest bardzo niska. Na szczęście nie najgorsza na świecie... Oto państwa z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie:

 1. Arabia Saudyjska
 2. Katar
 3. Egipt
 4. Bangladesz
 5. Kuwejt
 6. Kamerun
 7. Zjednoczone Emiraty Arabskie
 8. Nepal
 9. Indie
 10. Libia

Jeśli chodzi o Europę, to w 2016 roku najbardziej zanieczyszczonymi państwami były Polska, Słowacja i Bułgaria. Według zaleceń WHO poziom pyłów nie powinien przekraczać średniorocznie 10 mikrogramów na metr sześcienny. Tymczasem w Bułgarii wynosił w 20016 r. średnio 24,1 μg/m3, w Polsce 22,8 μg/m3, na Słowacji 20,1 μg/m3, w Grecji 19,7 μg/m3 i Czechach 19,6 μg/m3.

Zobacz film: Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? 

Jak uchronić się przed smogiem? Zanieczyszczenia powietrza są bardzo groźne dla zdrowia. Smog, tak dobrze widoczny w Polsce w okresie zimowym, składa się z pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Pyły te to mieszaniny substancji organicznych i nieorganicznych, które zawierają ogromne ilości substancji toksycznych, w tym: benzo[a]piren, metale ciężkie dioksyny i furany. Dużo tych substancji znajduje się także w dymie papierosowym. Pył PM10 dostaje się do płuc i oskrzeli, natomiast mniejsze cząsteczki pyłu PM2,5 przedostają się z pęcherzyków płucnych do krwi i są o wiele bardziej niebezpieczne dla organizmu.

Z danych opublikowanych przez WHO wynika jasno, że zanieczyszczone powietrze może powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem, przyczynia się ono także do zwiększenia podatności na infekcje układu oddechowego oraz zaostrza alergie (astmę, katar sienny, zapalenie spojówek). Długie narażenie na wdychanie pyłów może mieć wpływ na przebieg chorób serca (np. powodować zawał) oraz zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Smog jest szczególnie toksyczny dla kobiet ciężarnych, gdyż może powodować wady płodu, poronienia i niską masę urodzeniową dziecka. 

W Polsce aż 52 proc. zanieczyszczeń powietrza pochodzi z niewłaściwego ogrzewania gospodarstw domowych. Jest to tzw. niska emisja, czyli krótko mówiąc palenie mułem i miałem węglowym, palenie w starych kotłach czy piecach bez odpowiednich filtrów oraz palenie śmieci.

Dlaczego właściwe nawilżenie powietrza jest takie ważne? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nawilżenie powietrza - dlaczego jest takie ważne? Źródło: Agencja TVN.

Co zrobić, żeby choć trochę poprawić swój komfort życia? Przede wszystkim należy zadbać o swoje otoczenie. Zalecane jest unikanie aktywności na świeżym powietrzu kiedy normy zanieczyszczeń są znacznie przekroczone. Warto także zaopatrzyć się w maskę antysmogową oraz hodować w domu rośliny, które poprawiają jakość powietrza. Niezbędny do pełnego komfortu jest także oczyszczacz powietrza. Jaki będzie najlepszy?

Szczególnie polecane są oczyszczacze powietrza marki Sharp. Dlaczego? Oczyszczacze powietrza z najnowszej serii KC-G to urządzenia w pełni zautomatyzowane. Oznacza to, że na podstawie danych z sześciu czujników dobierają same odpowiedni tryb pracy. Czujniki obecne w oczyszczaczach Sharp i efekty ich pracy:

 • czujnik PM2.5 i kurzu (który można wyregulować) po wykryciu któregoś z zanieczyszczeń (m. in. pył PM2.5, dym tytoniowy, kurz, odchody roztoczy, zarodniki pleśni, pyłki) w większej ilości przyśpieszy pracę oczyszczacza i skutecznie je wyeliminuje;
 • czujnik temperatury kontroluje temperaturę w pomieszczeniu i dostosowuje do niej stosowny poziom wilgotności (do 18° - 65%, od 18° do 24° - 60%, powyżej 24° - 55%);
 • czujnik wilgotności po wykryciu zbyt dużej wilgotności powietrza (powyżej 80%) zwiększy emisję jonów i zablokuje rozwój pleśni;
 • czujnik zapachu, który wykrywa niepożądane zapachy takie jak dym papierosowy, zapachy kosmetyczne czy chemiczne i natychmiast uruchamia wyższy tryb pracy w celu ich eliminacji;
 • czujnik ruchu (z możliwością jego anulacji) wykryje brak ruchu w pomieszczeniu w zasięgu 2 metrów odległości i przełączy pracę oczyszczacza na najniższe obroty w celu zaoszczędzenia energii;  
 • czujnik światła uruchomi cichy tryb nocny przy braku światła.

W oczyszczaczach Sharp znajdziemy wszystkie rekomendowane filtry, a nawet jeszcze więcej, gdyż te urządzenia pełnią dodatkową rolę - świetnie nawilżają powietrze w zależności od panującej temperatury.

W oczyszczaczach z serii KC-G znajdziemy ulepszone filtry wstępne (będące jednocześnie panelem tylnym i wlotem powietrza ma dużo gęściejszą siatkę, która jest w stanie zatrzymać jeszcze mniejsze pyły o wielkości nawet 240 mikronów), węglowe, HEPA oraz  filtr nawilżacza. W tej serii oczyszczaczy znajdziemy także innowacyjny filtr z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym, do którego dodano nieorganiczny sorbent. Dzięki temu zapachy są rozkładane na mniejsze cząsteczki i lepiej pochłaniane.

Oczyszczacze Sharp wyróżnia zastosowana technologia Plasmacluster. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania z powietrza zostają usunięte wszystkie nieczystości, także alergeny, nieprzyjemne zapachy, kurz, a nawet wirusy. 

Zobaczcie, jak obecnie wygląda w Polsce mapa smogu:

Warto także nadmienić, że w Polsce znajdują się miasta bardziej zanieczyszczone i te cieszące się lepszą jakością powietrza. Do najbardziej zanieczyszczonych miast należą: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Kraków, Skawina i Nowy Sącz i Niepołomice. Warszawa zajmuje 68. miejsce w tym jakże niechlubnym rankingu. Miasto w Polsce o najczystszym powietrzu to Słupsk.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Foodsharing i jadłodzielnia – jak najlepiej dzielić się jedzeniem?
Foodsharing i jadłodzielnia – jak najlepiej dzielić się jedzeniem? Dzień Dobry TVN
Czym jest smog elektromagnetyczny? Czy może szkodzić zdrowiu?
Czym jest smog elektromagnetyczny? Czy może szkodzić zdrowiu? Dzień Dobry TVN
Sezon grzewczy w pełni, nad polskimi miastami znów pojawił się smog
Sezon grzewczy w pełni, nad polskimi miastami znów pojawił się smog TVN zdrowie
Wiele polskich miast dusi się smogiem, które najbardziej?
Wiele polskich miast dusi się smogiem, które najbardziej? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
 Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania
Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?