Polub nas na Facebooku
Czytasz: 5 błędów, które popełniamy robiąc pranie
menu
Polub nas na Facebooku

5 błędów, które popełniamy robiąc pranie

Pralka przygotowana do prania.

Fot. PeopleImages / Getty Images

Wydaje się Wam, że pranie jest łatwe? Wystarczy załadować pralkę, dodać proszek i gotowe. Nic bardziej mylnego - w codziennym użytkowaniu pralki należy zachować rozsądek i pewne zasady, aby nasze ubrania były czyste i pachnące, a nie tylko... uprane. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Złe użytkowanie pralki, niewłaściwa segregacja ubrań, niestosowanie się do zaleceń producentów - to tylko nieliczne grzechy, które popełniamy podczas prania. Mogą być one opłakane w skutkach - w efekcie złego użytkowania pralki zacznie się ona psuć lub brzydko pachnieć, a nasze ubrania będą tylko z pozoru czyste. Brudna i zaniedbana pralka nie usunie zabrudzeń, bakterii, a co więcej pozostawi jeszcze zacieki z detergentów na odzieży. Oto, co robimy źle:

  • zbyt duża ilość detergentów oraz nieodpowiednia temperatura wody

Powszechnym błędem jest wlewanie lub wsypywanie zbyt dużej ilości proszku lub płynu do prania. W efekcie pozostaje on w pralce lub w naszej odzieży, nie rozpuszcza się w wodzie, a z czasem może zacząć się psuć i z naszej pralki zacznie wydobywać się przykry zapach. Należy do prania dodawać odpowiednią ilość detergentów, wlewać je do przeznaczonych do tego szufladek, a także dopasowywać je do pranej odzieży - tj. do czarnego prania stosować inny proszek niż do białego. Odzież powinno się prać zgodnie z zaleceniami jej producentów, czyli w odpowiedniej temperaturze oraz po uprzedniej segregacji (czyli np.osobno pierzemy ręczniki, osobno bieliznę, osobno ubranka dla dzieci. Warto także segregować odzież kolorami).

  • za rzadkie sprzątanie i wymiana filtrów

Każdy sprzęt trzeba czyścić, także pralkę. Można do tego stosować odpowiednie detergenty, albo po prostu domowe sposoby. Zastosowanie do czyszczenia bębna i uszczelek znajduje mieszanka z octu winnego, soku z cytryny i ciepłej wody w równych proporcjach. Z kolei szufladę oraz jej odpływ umyje soda oczyszczona (dwie łyżki sody wsypujemy do szuflady i nastawiamy pranie na najwyższą temperaturę). Należy także pamiętać o regularnym myciu uszczelek pralki oraz o wymianie filtrów (lub ich czyszczeniu) zgodnie z zaleceniami producenta pralki. Pralkę powinno się nastawiać także raz na jakiś czas na pusto, również na program piorący w wysokiej temperaturze, aby pozbyć się z niej resztek detergentów. Warto pamiętać, aby po praniu pozwolić jej wyschnąć i nie zamykać szczelnie drzwiczek.

  • przeładowanie pralki

To bardzo częsty błąd, który popełniamy. Po pierwsze może to doprowadzić do zniszczenia pralki, a po drugie - nasze ubrania nie będą dokładnie wyczyszczone.

  • wkładanie do pralki ubrań bez ich odpowiedniego przygotowania

Brzmi zaskakująco, ale to prawda. Przed włożeniem odzieży do pralki należy upewnić się, że nasze kieszenie są puste, należy zapiąć guziki w bluzkach czy spodniach, a także zasunąć suwaki. Staniki z fiszbinami powinno się prać w specjalnych woreczkach. Po co to wszystko? Drobne elementy odzieży, które mogą się od niej odczepić, są zabójcze dla naszej pralki. Przedostają się dalej do rur i z łatwością mogą zapchać pralkę lub doprowadzić do jej permanentnego zepsucia. Przy tej okazji warto wspomnieć, że odzież wkładana do pralki powinna być także przygotowana do prania, a to oznacza, że niektóre rzeczy warto namoczyć lub wcześniej zaprać. Nie powinno się wkładać do pralki ubranek dzieci z resztkami jedzenia. Pralka to przecież nie śmietnik!

  • mokra odzież w pralce i wybór nieodpowiedniego programu prania

Czekająca na nas w pralce odzież traci na swojej świeżości, a wilgotne środowisko i brak dostępu do powietrza i światła sprawia, że zaczynają się w niej namnażać baterie! Warto także zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego programu do prania danego typu odzieży. W ten sposób zapewnimy naszym ubraniom możliwie najdłuższą żywotność.

Nowoczesne pralki pozwalają użytkownikom na pełną kontrolę prania. Wybór programów jest bardzo duży, dopasowany także do potrzeb alergików. Producenci wprowadzają także szereg zabezpieczeń, aby uniknąć przeładowania pralki, wypełnienia jej pianą, a nawet - przesadzenia z proszkiem do prania. Na co zwrócić uwagę kupując pralkę? Jak kupić urządzenie nowoczesne i idealnie dopasowane do naszych potrzeb? Wybór jest ogromny, ale uwagę warto zwrócić na pralki marki Sharp. Gwarantują one świeżość prania, a przy tym są energooszczędne i dbają o środowisko.

Eco-logic: Nie zawsze masz ochotę czekać, aż zbierze się dostatecznie dużo brudnych ubrań, by zapełnić całą pralkę. System ten wykrywa, gdy pralka jest załadowana zaledwie w połowie i skraca czas trwania procesu, a także zmniejsza ilość użytej wody, oszczędzając energię. Oto nieliczne z funkcji, które znajdziemy w modelach pralek Sharp:

  • Zabezpieczenie przez pianą. Zbyt wiele piany w pralce może uniemożliwić prawidłowe czyszczenie. System zapobiegający spienianiu gwarantuje, że piana nie będzie problemem.
  • Pranie nocne. Nowoczesne życie oznacza, że nie masz ochoty słuchać odgłosów pralki podczas chwili relaksu lub rozrywki. Pralki Sharp są obecnie wyposażone w funkcję redukującą poziom hałasu, która opóźnia cykl wirowania nawet o 10 godzin, na bardziej stosowny moment w ciągu doby.
  • Zabezpieczenie przed przepełnieniem. W domu zdarzają się wypadki, ale system zabezpieczający przed przepełnieniem pozwoli ograniczyć ich skutki. W przypadku problemów z dopływem wody, pompa odprowadzająca zostaje uruchomiona automatycznie.
  • System wykrywania braku równowagi. Nierównomiernie rozłożona odzież może przyczynić się do uszkodzenia bębna. System wykrywania braku równowagi pomaga rozłożyć równomiernie wsad w bębnie zapobiegając nierównemu praniu i uszkodzeniom pralki.
  • AllergySmart. Zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK), ten specjalny program usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie, dbając o zdrowie Twojej rodziny.

Pralki Sharp wyposażone są także w zabezpieczenie przed dziećmi oraz nowoczesny wyświetlacz LED. Warto zwrócić uwagę na model ES-FC6122W2, który w dodatkowych funkcjach posiada m.in. system wykrywania usterek, wskaźnik cyklu prania oraz zmienną szybkość wirowania. Pralka ta ma ładowność 6 kg, a najkrótszy jej program to zaledwie 15 minut!

Ogromną zaletą tego urządzenia jest funkcja 1-Touch Pro. Dzięki niej pralka identyfikuje rodzaj tkaniny, oblicza jej wagę, objętość i wymaganą intensywność prania, by na tej podstawie ustawiać optymalną temperaturę, zużycie wody i energii, a także wybrać program i potrzebną ilość detergentu i płynu zmiękczającego do tkanin. Jedyne o czym trzeba pamiętać to segregacja kolorów.

Warto zaznaczyć, że 1-Touch Pro umożliwia pozbycie się aż 22 najbardziej uporczywych rodzajów plam, obliczając rodzaj i intensywność potrzebnego czyszczenia.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
112
16
Polecamy
Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach?
Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach? TVN zdrowie
Przygotuj się do lata.
Jak prać letnie ubrania, aby nie straciły koloru? 
Przygotuj się do lata. Jak prać letnie ubrania, aby nie straciły koloru?  TVN zdrowie
Ile proszku wsypać do pralki?
Sposoby na skuteczne pranie
Ile proszku wsypać do pralki? Sposoby na skuteczne pranie Dzień Dobry TVN
Jak bezpiecznie uprać kurtkę puchową – sprawdzone sposoby
Jak bezpiecznie uprać kurtkę puchową – sprawdzone sposoby Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania