Polub nas na Facebooku
Czytasz: 4 tydzień ciąży – jakie mogą wystąpić objawy? Co widać na USG?
menu
Polub nas na Facebooku

4 tydzień ciąży – jakie mogą wystąpić objawy? Co widać na USG?

Ciężarna kobieta rozmawia z lekarzem

Fot: Piotr Adamowicz / stock.adobe.com

4 tydzień ciąży kończy się datą spodziewanej miesiączki. Jeżeli ona nie nastąpi, należy zrobić test ciążowy i udać się na USG w celu potwierdzenia, że doszło do zapłodnienia. Plamienie w 4 tygodniu ciąży może być krwawieniem implantacyjnym.

W 4 tygodniu ciąży objawy, których doświadcza kobieta, wciąż są na tyle mało specyficzne, że mało kto orientuje się, że doszło do zapłodnienia. Brzuch jest jeszcze niewidoczny, nie występują mdłości, a dolegliwości przypominają u większości osób intensywny zespół napięcia przedmiesiączkowego.

4 tydzień ciąży a 4 tydzień od zapłodnienia

4 tydzień ciąży jest ostatnim 1 miesiąca, kończy się więc on datą spodziewanej miesiączki. Z reguły o ciąży mówi się dopiero od jej 5 tygodnia, po tym jak nie wystąpiło krwawienie miesięczne. Warto pamiętać, że 4 tydzień ciąży to nie jest 4 tydzień od zapłodnienia. Tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia poprzedniej miesiączki, w związku z czym wiek ciąży jest 2 tygodnie dłuższy od rzeczywistego wieku płodu. Według tego sposobu liczenia do owulacji i zapłodnienia dochodzi więc na początku 3 tygodnia ciąży, a w 4 tygodniu ciąży morula przedostaje się macicy, aby zagnieździć się w jej ścianie. W ten sposób powstaje blastocysta, z której komórek tworzą się zarodek, worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy.

4 tydzień ciąży – USG i testy ciążowe

W 4 tygodniu ciąży zarodek ma wielkość ziarnka maku, jednak można go już zobaczyć podczas badania USG. Niektóre testy ciążowe są w stanie wykryć, że doszło do zapłodnienia już po 7 dniach od stosunku – nie ma jednak gwarancji, że tak się stanie – czasem poziom hCG jest na tyle niski, że testy wykrywają go dopiero w 6 tygodniu ciąży. Warto też pamiętać, że około 25% zapłodnień kończy się samoistnym poronieniem przed 6 tygodniem ciąży. Dlatego tak wczesna diagnostyka nie ma sensu, ze względu na trudne emocje, których mogliby doświadczyć rodzice. Na USG lepiej jest udać się pod koniec 5 tygodnia lub w 6 tygodniu ciąży, ponieważ wtedy lekarz może już określić, czy zarodek odpowiednio się zagnieździł i bije mu serce.

4 tydzień ciąży – objawy

Najpewniejszym objawem świadczącym o ciąży jest brak okresu. Na to jednak trzeba poczekać do początku 5 tygodnia. W 4 tygodniu może wystąpić plamienie (krwawienie) implantacyjne, które jest bardzo skąpe i nie zawiera skrzepów – pojawia się ono w momencie zagnieżdżenia się moruli w jamie macicy. Warto pamiętać, że krwawienia implantacyjnego doświadcza tylko co 4 kobieta. Innymi objawami towarzyszącymi zagnieżdżaniu się zarodka są skurcze macicy, ból podbrzusza lub ból krzyża.

W 4 tygodniu ciąży przyszła mama może też odczuwać różne niespecyficzne objawy. Część z nich przypomina nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego (nabrzmiałe i bolesne piersi, silne wahania nastroju). Dodatkowo mogą pojawić się objawy, które wyglądają jak przeziębienie lub infekcja – zmęczenie, senność, ból głowy, uczucie zimna, dreszcze, mdłości czy częstsze chodzenie do toalety. Nie u wszystkich kobiet występują te najwcześniejsze symptomy, a przez inne są mylone z chorobą.

Objawem rzadko kojarzonym z ciążą, a czasami pojawiającym się już na jej wczesnym etapie, jest metaliczny posmak w ustach. Jest to wywołane silnymi zmianami hormonalnymi w organizmie przyszłej mamy.

Płód w 4 tygodniu ciąży

Jeżeli dojdzie do zagnieżdżenia blastocysty w ścianie macicy, to zaczyna ona pobierać tlen i składniki odżywcze od matki, a jej komórki nadal się dzielą i zaczynają różnicować. Komórki zarodka dzielą się na trzy części (listki zarodkowe) – ektodermę, endodermę i mezodermę – z których potem powstają różne organy dziecka.

Z ektodermy wytwarzają się: układ pokarmowy, narządy zmysłów i nabłonki. Z endodermy – układ pokarmowy, oddechowy, moczowy oraz niektóre gruczoły. Z komórek mezodermy powstaje zaś układ wydalniczy, krwionośny, limfatyczny, rozrodczy i ruchu.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Plamienie, krwawienie i ból brzucha w 4 tygodniu ciąży

Plamienie 4 tygodniu ciąży najczęściej jest implantacyjne. Należy wtedy czekać na rozwój wypadków i dla pewności zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej oraz stosunków seksualnych.

Ból brzucha w tym czasie również może być wywołany zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie macicy. Pojawia się on szczególnie u kobiet, które wcześniej nie rodziły.

Krwawienie w 4 tygodniu ciąży może świadczyć o samoistnym poronieniu. Jeżeli jest dużo bardziej obfite niż normalne krwawienie miesięczne lub przedłuża się, warto udać się do ginekologa. Większość poronień, do których dochodzi przed 8 tygodniem ciąży, nie wymaga dodatkowego czyszczenia jamy macicy przez lekarza.

4 tydzień ciąży – jak postępować?

Kobieta podejrzewająca, że jest 4 tygodniu ciąży, powinna zachować spokój i czekać na potwierdzenie diagnozy przez lekarza. Jeżeli test ciążowy wyszedł pozytywnie, z 99% pewnością świadczy to o tym, że doszło do zapłodnienia.

W tym czasie kobieta powinna zrezygnować z alkoholu, papierosów i większości leków. Jeżeli nie występują plamienia, nie musi ograniczać stosunków seksualnych ani aktywności fizycznej. Wskazane jest natomiast przyjmowanie kwasu foliowego i stosowanie zdrowej diety.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
62
7
Polecamy
5 tydzień ciąży – jakie objawy mogą wystąpić?
Co widać na USG?
Czy bóle podbrzusza to objawy poronienia?
5 tydzień ciąży – jakie objawy mogą wystąpić? Co widać na USG? Czy bóle podbrzusza to objawy poronienia? TVN zdrowie
3 tydzień ciąży a 3 tydzień od zapłodnienia.
Jakie objawy mogą wystąpić?
Czy USG pokaże już ciążę?
3 tydzień ciąży a 3 tydzień od zapłodnienia. Jakie objawy mogą wystąpić? Czy USG pokaże już ciążę? TVN zdrowie
O czym świadczy różowe plamienie w 5.
tygodniu ciąży?
O czym świadczy różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
Początki ciąży - objawy
Początki ciąży - objawy Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty