Polub nas na Facebooku
Czytasz: 4 tydzień ciąży – jakie mogą wystąpić objawy? Co widać na USG?
menu
Polub nas na Facebooku

4 tydzień ciąży – jakie mogą wystąpić objawy? Co widać na USG?

Ciężarna kobieta rozmawia z lekarzem

Fot: Piotr Adamowicz / stock.adobe.com

4 tydzień ciąży kończy się datą spodziewanej miesiączki. Jeżeli ona nie nastąpi, należy zrobić test ciążowy i udać się na USG w celu potwierdzenia, że doszło do zapłodnienia. Plamienie w 4 tygodniu ciąży może być krwawieniem implantacyjnym.

W 4 tygodniu ciąży objawy, których doświadcza kobieta, wciąż są na tyle mało specyficzne, że mało kto orientuje się, że doszło do zapłodnienia. Brzuch jest jeszcze niewidoczny, nie występują mdłości, a dolegliwości przypominają u większości osób intensywny zespół napięcia przedmiesiączkowego.

4 tydzień ciąży a 4 tydzień od zapłodnienia

4 tydzień ciąży jest ostatnim 1 miesiąca, kończy się więc on datą spodziewanej miesiączki. Z reguły o ciąży mówi się dopiero od jej 5 tygodnia, po tym jak nie wystąpiło krwawienie miesięczne. Warto pamiętać, że 4 tydzień ciąży to nie jest 4 tydzień od zapłodnienia. Tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia poprzedniej miesiączki, w związku z czym wiek ciąży jest 2 tygodnie dłuższy od rzeczywistego wieku płodu. Według tego sposobu liczenia do owulacji i zapłodnienia dochodzi więc na początku 3 tygodnia ciąży, a w 4 tygodniu ciąży morula przedostaje się macicy, aby zagnieździć się w jej ścianie. W ten sposób powstaje blastocysta, z której komórek tworzą się zarodek, worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy.

4 tydzień ciąży – USG i testy ciążowe

W 4 tygodniu ciąży zarodek ma wielkość ziarnka maku, jednak można go już zobaczyć podczas badania USG. Niektóre testy ciążowe są w stanie wykryć, że doszło do zapłodnienia już po 7 dniach od stosunku – nie ma jednak gwarancji, że tak się stanie – czasem poziom hCG jest na tyle niski, że testy wykrywają go dopiero w 6 tygodniu ciąży. Warto też pamiętać, że około 25% zapłodnień kończy się samoistnym poronieniem przed 6 tygodniem ciąży. Dlatego tak wczesna diagnostyka nie ma sensu, ze względu na trudne emocje, których mogliby doświadczyć rodzice. Na USG lepiej jest udać się pod koniec 5 tygodnia lub w 6 tygodniu ciąży, ponieważ wtedy lekarz może już określić, czy zarodek odpowiednio się zagnieździł i bije mu serce.

4 tydzień ciąży – objawy

Najpewniejszym objawem świadczącym o ciąży jest brak okresu. Na to jednak trzeba poczekać do początku 5 tygodnia. W 4 tygodniu może wystąpić plamienie (krwawienie) implantacyjne, które jest bardzo skąpe i nie zawiera skrzepów – pojawia się ono w momencie zagnieżdżenia się moruli w jamie macicy. Warto pamiętać, że krwawienia implantacyjnego doświadcza tylko co 4 kobieta. Innymi objawami towarzyszącymi zagnieżdżaniu się zarodka są skurcze macicy, ból podbrzusza lub ból krzyża.

W 4 tygodniu ciąży przyszła mama może też odczuwać różne niespecyficzne objawy. Część z nich przypomina nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego (nabrzmiałe i bolesne piersi, silne wahania nastroju). Dodatkowo mogą pojawić się objawy, które wyglądają jak przeziębienie lub infekcja – zmęczenie, senność, ból głowy, uczucie zimna, dreszcze, mdłości czy częstsze chodzenie do toalety. Nie u wszystkich kobiet występują te najwcześniejsze symptomy, a przez inne są mylone z chorobą.

Objawem rzadko kojarzonym z ciążą, a czasami pojawiającym się już na jej wczesnym etapie, jest metaliczny posmak w ustach. Jest to wywołane silnymi zmianami hormonalnymi w organizmie przyszłej mamy.

Płód w 4 tygodniu ciąży

Jeżeli dojdzie do zagnieżdżenia blastocysty w ścianie macicy, to zaczyna ona pobierać tlen i składniki odżywcze od matki, a jej komórki nadal się dzielą i zaczynają różnicować. Komórki zarodka dzielą się na trzy części (listki zarodkowe) – ektodermę, endodermę i mezodermę – z których potem powstają różne organy dziecka.

Z ektodermy wytwarzają się: układ pokarmowy, narządy zmysłów i nabłonki. Z endodermy – układ pokarmowy, oddechowy, moczowy oraz niektóre gruczoły. Z komórek mezodermy powstaje zaś układ wydalniczy, krwionośny, limfatyczny, rozrodczy i ruchu.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Plamienie, krwawienie i ból brzucha w 4 tygodniu ciąży

Plamienie 4 tygodniu ciąży najczęściej jest implantacyjne. Należy wtedy czekać na rozwój wypadków i dla pewności zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej oraz stosunków seksualnych.

Ból brzucha w tym czasie również może być wywołany zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie macicy. Pojawia się on szczególnie u kobiet, które wcześniej nie rodziły.

Krwawienie w 4 tygodniu ciąży może świadczyć o samoistnym poronieniu. Jeżeli jest dużo bardziej obfite niż normalne krwawienie miesięczne lub przedłuża się, warto udać się do ginekologa. Większość poronień, do których dochodzi przed 8 tygodniem ciąży, nie wymaga dodatkowego czyszczenia jamy macicy przez lekarza.

4 tydzień ciąży – jak postępować?

Kobieta podejrzewająca, że jest 4 tygodniu ciąży, powinna zachować spokój i czekać na potwierdzenie diagnozy przez lekarza. Jeżeli test ciążowy wyszedł pozytywnie, z 99% pewnością świadczy to o tym, że doszło do zapłodnienia.

W tym czasie kobieta powinna zrezygnować z alkoholu, papierosów i większości leków. Jeżeli nie występują plamienia, nie musi ograniczać stosunków seksualnych ani aktywności fizycznej. Wskazane jest natomiast przyjmowanie kwasu foliowego i stosowanie zdrowej diety.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
62
7
Polecamy
5 tydzień ciąży – jakie objawy mogą wystąpić?
Co widać na USG?
Czy bóle podbrzusza to objawy poronienia?
5 tydzień ciąży – jakie objawy mogą wystąpić? Co widać na USG? Czy bóle podbrzusza to objawy poronienia? TVN zdrowie
3 tydzień ciąży a 3 tydzień od zapłodnienia.
Jakie objawy mogą wystąpić?
Czy USG pokaże już ciążę?
3 tydzień ciąży a 3 tydzień od zapłodnienia. Jakie objawy mogą wystąpić? Czy USG pokaże już ciążę? TVN zdrowie
O czym świadczy różowe plamienie w 5.
tygodniu ciąży?
O czym świadczy różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
Początki ciąży - objawy
Początki ciąży - objawy Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby