Polub nas na Facebooku
Czytasz: 4 miesiąc ciąży – jak duży jest brzuch matki i jak wygląda dziecko? Co robić, gdy pojawią się skurcze?
menu
Polub nas na Facebooku

4 miesiąc ciąży – jak duży jest brzuch matki i jak wygląda dziecko? Co robić, gdy pojawią się skurcze?

Kobieta w ciązy trzyma zdjęcie USG na tle brzucha

Fot: Astroid / stock.adobe.com

4 miesiąc jest ciąży jest jednym z jej najprzyjemniejszych okresów. U wielu kobiet znikają wówczas uciążliwe dolegliwości pierwszego trymestru. W tym czasie matka może poczuć po raz pierwszy ruchy nienarodzonego dziecka.

W 4 miesiącu ciąży należy pamiętać o odbyciu kontrolnej wizyty u lekarza. Często też wykonuje się USG, aby upewnić się, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Brzuch mamy jest już dość duży i wiele osób spoza najbliższego grona może się domyślić, że kobieta jest w ciąży.

Brzuch w 4 miesiącu ciąży

Przez cały okres 4 miesiąca brzuch matki mocno się powiększa. Pod jego koniec jest on już trudny do ukrycia nawet przed obcymi osobami (szczególnie u szczupłych osób). W związku z tym kobieta może odczuwać rozciąganie się skóry i mogą się na niej pojawić rozstępy. Da się temu zapobiec poprzez smarowanie skóry brzucha naturalnymi olejami bądź kremami nawilżającymi. Warto jednak pamiętać, że powinno się stosować kosmetyki naturalne lub ze specjalnych linii przeznaczonych dla kobiet w ciąży.

4 miesiąc ciąży – objawy

W 4 miesiącu ciąży znika większość nieprzyjemnych dolegliwości, które męczyły kobietę w I trymestrze. Może ona wówczas z wielką ulgą pożegnać mdłości, wymioty, senność, zmęczenie, wzmożone parcie na mocz oraz huśtawki nastrojów.

Zamiast tego przyszła mama zaczyna odczuwać przypływ energii i libido. Jeżeli lekarz tego wyraźnie nie zabronił, nie ma powodu, żeby rezygnować z seksu, tym bardziej, że zbliżenia w tym czasie często dostarczają zupełnie innych wrażeń niż dotychczas. Większość kobiet w 4 miesiącu ciąży odczuwa dużą radość spowodowaną oczekiwaniem na dziecko, która może zostać dodatkowo pogłębiona, jeżeli w tym czasie odczuje jego pierwsze ruchy.

Na tym etapie ciąży kobiecie mogą zacząć dokuczać nabrzmiałe i krwawiące dziąsła. Należy wówczas zmienić szczoteczkę do zębów na miękką i płukać usta odpowiednimi płynami, które łagodzą takie dolegliwości. Warto również suplementować witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne i jeść dużo świeżych owoców i warzyw zawierających flawonoidy.

4 miesiąc ciąży – ruchy dziecka

Większość kobiet wyczuwa po raz pierwszy ruchy dziecka na przełomie 4 i 5 miesiąca ciąży – między 16 a 22 tygodniem. Początkowo przypominają one sensacje jelitowe lub wzdęcie. Kobieta może poczuć coś w rodzaju dziwnego łaskotania lub bąbelków w brzuchu. Dla niektórych mam jest sporym zaskoczeniem, że tak właśnie wyglądają pierwsze ruchy dziecka, ponieważ spodziewają się one raczej silnych kopnięć.

Zobacz film: Jak wybrać szpital do porodu? Źródło: O Matko

Dziecko w 4 miesiącu ciąży

Do 4 miesiąca ciąży dziecko ma już wykształconych większość organów, co więcej zaczęły one pracować. Dlatego właśnie teraz rozpoczyna się okres intensywnego wzrostu płodu. Na początku 4 miesiąca ma on około 7 cm i 14 g, a pod jego koniec – 25 cm i 200 g. Kształtem przypomina już człowieka, jednak głowa wciąż stanowi trzecią część długości jego ciała.

W 4 miesiącu ciąży dziecko ma już wykształconych większość zmysłów i rozpoznaje smak wód płodowych, dlatego bardzo ważne jest, aby matka odżywiała się w zróżnicowany sposób. Dzięki temu dziecko po urodzeniu będzie już znało smak wielu potraw, miało własne preferencje żywieniowe i może być bardziej otwarte na nowe jedzenie.

Choć sam słuch jeszcze się nie rozwinął u dziecka, to może ono odbierać dźwięki poprzez docierające do niego drgania. W pewnym sensie słyszy więc ono bicie serca matki czy tembr jej głosu. Odczuwa też jej emocje, dlatego tak ważne w tym okresie jest unikanie stresujących sytuacji.

W 4 miesiącu ciąży płód ma jeszcze dużo miejsca w macicy, w związku z czym intensywnie się porusza. Bawi się pępowiną, zaciska ręce i ssie palec. Najbardziej aktywny jest po posiłkach matki, kiedy dociera do niego zwiększona ilość cukru, rano, wieczorem, czasami w nocy. W ciągu dnia usypia go kołysanie.

4 miesiąc ciąży – USG

Nie zawsze w 4 tygodniu ciąży wykonuje się badanie USG. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i zostało wykonane USG genetyczne między 10 a 13 tygodniem ciąży, następne można wykonać dopiero w jej 18–22 tygodniu.

Dodatkowe USG wykonuje się w przypadku ciąż obarczonych wysokim ryzykiem – u matek po 35 roku życia i chorych przewlekle oraz w przypadku ciąży bliźniaczej.

Skurcze w 4 miesiącu ciąży

Skurcze i twardnienie brzucha w 4 miesiącu ciąży mogą świadczyć o przemęczeniu matki. W takim wypadku należy zwolnić tempo i więcej odpoczywać. Jeżeli jednak skurcze są regularne i bolesne lub towarzyszy im krwawienie czy plamienie, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Takie sytuacje niekoniecznie są oznaką poronienia i warto zachować spokój, gdyż panika może potęgować dolegliwości.

4 miesiąc ciąży – nawiązywanie więzi z dzieckiem

4 miesiąc ciąży to dobry moment na nawiązywanie więzi ze swoim nienarodzonym dzieckiem. Choć niektórym wydaje się, że jest jeszcze za wcześnie, to dziecko może już wyczuć dotyk matki, gdy ta głaszcze brzuch, jej ton głosu czy emocje. Wczesne nawiązywanie więzi z dzieckiem sprzyja jego rozwojowi i ułatwia harmonijny początek rodzinnego życia po porodzie.

Zobacz film: Cesarskie cięcie – medyczna potrzeba czy wygoda? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
32
3
Polecamy
5 miesiąc ciąży – brzuch i waga mamy.
Jak wygląda dziecko?
5 miesiąc ciąży – brzuch i waga mamy. Jak wygląda dziecko? TVN zdrowie
13 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Jak duży jest brzuch przyszłej matki?
13 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Jak duży jest brzuch przyszłej matki? TVN zdrowie
Skurcze i poród w 7.
miesiącu ciąży
Skurcze i poród w 7. miesiącu ciąży Dzień Dobry TVN
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie!
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty