Polub nas na Facebooku
Czytasz: 34 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy
menu
Polub nas na Facebooku

34 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy

ciąża

Fot.: sot / Getty Images

34 tydzień ciąży wiąże się z dużymi zmianami zarówno w organizmie dziecka, jak i przyszłej mamy. Na tym etapie warto rozpocząć kompletowanie wyprawki do szpitala dla ciężarnej i dziecka, ponieważ przyszła mama jest coraz bardziej zmęczona.

34 tydzień ciąży to druga połowa trzeciego trymestru. Termin porodu zbliża się coraz bardziej. Łożysko osiąga pełną dojrzałość. U chłopców następuje zejście jąder z jamy brzusznej do moszny. Skóra dziecka staje się gładka i różowa. Waży już ono nieco ponad 2 kg i wyprostowane mierzy około 45 cm. Przyszła mama i dziecko intensywnie przybierają na wadze.

34 tydzień ciąży – waga dziecka

W 34 tygodniu ciąży waga dziecka osiąga ponad 2 kg. Tempo przybierania na wadze znacznie rośnie, a do porodu może ono jeszcze przytyć 1000 g. Dziecko magazynuje tłuszcz, który zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała po porodzie. Stanowi on już 15% całego organizmu. Dziecko mierzy średnio 35 cm w pozycji skulonej (od ciemienia do końca tułowia), a wyprostowane ma około 10 cm więcej.

Rozwój dziecka w 34 tygodniu ciąży

Podczas 34 tygodnia ciąży ciało dziecka przybiera bardziej zaokrąglony kształt. Zniknęła większość meszku z ciała, za to włosy na głowie stają się wyraźnie gęstsze. Skóra wygładza się i nabiera różowego koloru. Ciało pokryte jest warstwą woskowej mazi płodowej. Paznokcie są ostre i sięgają końca palców.

Trwa proces dojrzewania narządów wewnętrznych. Najintensywniej rozwija się układ oddechowy i płciowy. W przypadku chłopców następuje zejście jąder z jamy brzusznej do moszny. U dziewczynek intensywnie rozwijają się jajniki. Dziecko ma już w pełni ukształtowane kubki smakowe. Całkowicie rozwinięty jest mózg i układ nerwowy. Organizm rozbudowuje własny układ immunologiczny. Nadnercza produkują już hormony. Dziecko posiada sprawny układ pokarmowy i jest zdolne do wydzielania enzymów niezbędnych do trawienia mleka matki. Ćwiczy oddychanie – wdychanie i wydychanie wód płodowych. Ponadto otwiera i zamyka oczy. Zdecydowaną większość czasu śpi.

Podczas 34 tygodnia ciąży ruchy dziecka są mocno wyczuwalne. Energicznie porusza ono stopami i kolanami. Coraz więcej przeciąga się i wierci. Powinno przybrać docelową pozycję, w jakiej będzie przebywało do momentu rozwiązania. Przeważnie dzieci ustawiają się główką w dół, a około 4% nie wykonuje obrotu i układa się pośladkami lub nóżkami. Wówczas lekarz nierzadko wspomaga płód w przyjęciu właściwej pozycji.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6

Poród w 34 tygodniu ciąży

W przypadku porodu w 34 tygodniu ciąży ryzyko rozwoju powikłań wynikających z wcześniactwa znacznie spada. Rozwiązanie na tym etapie ciąży nie zagraża życiu dziecka. Jest duże prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego, rozwijającego się zupełnie prawidłowo dziecka. Jeśli kobieta jest w 34 tygodniu ciąży bliźniaczej, są duże szanse, że rozwiązanie nastąpi w przeciągu najbliższych 2 tygodni.

Dolegliwości w 34 tygodniu ciąży

U przyszłej mamy w 34 tygodniu ciąży nasilają się dolegliwości ze strony kręgosłupa, a szczególnie w odcinku krzyżowym i lędźwiowym. Odpowiada za to gwałtowny przyrost wagi samej ciężarnej, będący konsekwencją intensywnego wzrostu i rozwoju dziecka. Pojawiają się kłopoty z poruszaniem się i bezsenność, gdyż przyszła matka ma problemy ze znalezieniem wygodnej pozycji. Gruczoły nadnerczy rozwinęły się na tyle, żeby zacząć produkować hormony stymulujące laktację. Stąd też z piersi może zacząć wyciekać siara, czyli pierwszy pełnowartościowy pokarm.

U większości ciężarnych dochodzi do obrzmienia dziąseł, które często krwawią przy myciu zębów. Pojawia się nieprzyjemny posmak podczas jedzenia i picia. Mogą puchnąć palce, w związku z czym warto wcześniej ściągnąć biżuterię i nie zakładać jej do końca ciąży. Doskwierają kłopoty z pamięcią, gdyż komórki mózgowe w tym czasie kurczą się i powracają po rozwiązaniu do wcześniejszego stanu. Część kobiet zaczyna odczuwać lęk przed porodem. Znacznie silniej dokucza niestrawność i zgaga. Stawy w obrębie miednicy ulegają stopniowemu rozluźnieniu, przygotowując się do porodu. Przestaje rosnąć objętość krwi w organizmie. Oczy stają opuchnięte, suche i łatwo się podrażniają. W 34 tygodniu ciąży często pojawia się ból w dole brzucha, co jest związane z rosnącym naciskiem dziecka w okolicach kanału rodnego. Stale powiększa się macica. Ciężarne skarżą się na wrażliwość pępka, który zmienia kształt (spłaszcza się lub uwypukla), ponieważ ściana jamy brzusznej staje się bardzo napięta i obciążona.

Zobacz film: Co zabrać do szpitala przed porodem?

Organizm przyszłej mamy jest już mocno obciążony ciążą, zwłaszcza układ krążenia, oddechowy i moczowy. Zaleca się, aby przyszła mama wypoczywała jak najwięcej, ponieważ będzie czuła coraz większe zmęczenie. Nie powinna spożywać kawy. Najlepiej zregenerować siły podczas krótkich drzemek. 34 tydzień ciąży to czas, kiedy skurcze Braxtona-Hicksa stają się coraz bardziej regularne. Jest to oznaka przygotowywania się ciała do porodu. Brzuch w 34 tygodniu ciąży jest już naprawdę duży, ale utrzymuje się nadal dość wysoko. Należy pamiętać o mierzeniu ciśnienia tętniczego, a pojawienie się nadciśnienia trzeba zgłosić lekarzowi prowadzącemu.

Warto zacząć przygotowywać niezbędne przy przyjęciu do szpitala dokumenty, wśród których powinny się znaleźć: legitymacja ubezpieczeniowa, dowód osobisty, karta ciąży i wyniki wszystkich wykonywanych podczas ciąży badań. Można także kompletować torbę z niezbędnymi rzeczami dla przyszłej mamy i drugą z wyprawką dla dziecka.

34 tydzień ciąży – który to miesiąc?

34 tydzień ciąży to 8 miesiąc, a zarazem 3 trymestr ciąży.

Zobacz film: Ile trwa poród? Źródło: O Matko

Bibliografia:

1. Welford H., Przewodnik po ciąży, porodzie i początkach rodzicielstwa. Do startu. Gotowi. Dziecko!, Glasgow, Health Scotland, 2004.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
0
Polecamy
15.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Wygląd i waga dziecka w 15.
tygodniu ciąży
15. tydzień ciąży – który to miesiąc? Wygląd i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży Dzień Dobry TVN
Jak rośnie brzuch w 6.
miesiącu i jakie zmiany zachodzą w rozwoju dziecka?
Jak rośnie brzuch w 6. miesiącu i jakie zmiany zachodzą w rozwoju dziecka? Dzień Dobry TVN
38 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy
38 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy TVN zdrowie
37 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy
37 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?