Polub nas na Facebooku
Czytasz: 30. tydzień ciąży – jak się czuje przyszła mama? Badanie USG
menu
Polub nas na Facebooku

30. tydzień ciąży – jak się czuje przyszła mama? Badanie USG

Kobieta w ciąży podczas badania USG

Fot: Chris Ryan / gettyimages.com

Przypływ energii w 30. tygodniu ciąży jest częstym zjawiskiem. Kobieta nie powinna wykonywać w tym czasie ciężkich prac domowych. Musi pamiętać, by w 7. miesiącu poddać się badaniu USG i kontrolować ruchy płodu.

Na 30. tydzień ciąży przypada najczęściej kolejna wizyta u ginekologa. W 3. trymestrze jest ich zdecydowanie więcej niż wcześniej. Zarówno początek, jak i koniec ciąży to jej dwa bardzo newralgiczne momenty, kiedy może dojść do różnego rodzaju powikłań. Częste kontrole, badania USG i KTG pozwalają na ocenę dobrostanu płodu i jak najlepsze dotrwanie do terminu porodu.

Wizyta położnicza w 30. tygodniu ciąży

Wizyta u ginekologa w 30. tygodniu ciąży obejmuje:

  • badanie ogólne i wywiad,
  • badanie ginekologiczne,
  • sprawdzenie czynności serca u płodu,
  • kontrolę wagi kobiety.

Jak rozwija się płód? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.

Podczas wizyty lekarz zawsze powinien służyć radą w sprawach porodu i najbliższych tygodni ciąży. Na ogół zachęca on do skorzystania z usług szkół rodzenia. Przybliżają one ciężarnej tematykę porodu, połogu, karmienia i pielęgnacji dziecka po porodzie. W 30. tygodniu ciąży lekarz z pewnością zleci badania laboratoryjne, jak np. morfologię krwi, badanie moczu, przeciwciała odpornościowe. Pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży wykonywane jest obowiązkowe badanie USG pozwalające na ocenę dobrostanu i prawidłowego wzrastania płodu.

Dziecko w 30. tygodniu ciąży

Często kobieta w okolicach 30. tygodnia ciąży martwi się, że rytm czuwania dziecka jest inny niż jej własny. Oznacza to, że dziecko w nocy wierci się i aktywnie spędza czas. Natomiast w ciągu dnia, kiedy kobieta jest aktywna, chce liczyć ruchy dziecka, ono jest zbyt spokojne. Nie należy się jednak o to martwić, rytm dziecka z pewnością prawidłowo ukształtuje się po porodzie.

Dziecko w okolicach 30. tygodnia ma już wyraźnie zaokrąglone kształty. Jest to 7. miesiąc ciąży i w ciągu tego miesiąca waga dziecka wzrośnie mniej więcej o połowę. Na początku 7. miesiąca dziecko waży około 1200 g, a pod koniec – nawet 1900 g. Ruchy dziecka nie są tak intensywne jak w poprzednich tygodniach ze względu na brak miejsca. Zaczyna gromadzić się podskórnie u dziecka tkanka tłuszczowa, jego skóra nabiera różowego koloru, a mózg intensywnie się rozwija. Między innymi kształtuje się ośrodek oddychania, co powoduje, że dziecko urodzone w tym czasie (wcześniak) prawdopodobnie będzie już w stanie samodzielnie oddychać, choć płuca nie są jeszcze zupełnie dojrzałe. Pojawiają się w mózgu również ośrodki odpowiedzialne za kontrolowanie temperatury ciała. Proces fałdowania powierzchni kory mózgowej trwa do końca 36. tygodnia ciąży. Zmysły dziecka już działają, dlatego po porodzie dziecko będzie reagować np. na zapach matki. Mimo że dziecko wydaje się już w pełni wykształcone, kolejne tygodnie ciąży są konieczne dla dalszego rozwoju narządów i układów.

Samopoczucie kobiety w 30. tygodniu ciąży

Kobieta w 30. tygodniu często nie czuje się najlepiej, choć z drugiej strony może zauważać ogromny przypływ energii. Nie ma nic złego w kolejnym układaniu rzeczy i ubrań dziecka na półkach, wybieraniu wózka, łóżeczka i innych akcesoriów. Przygotowania do przyjścia na świat nowego członka rodziny to piękny czas, jednak warto zachować zdrowy rozsądek.

Przemęczenie się w ciąży i nadmierny wysiłek, związany z dźwiganiem różnych rzeczy i naciąganiem się, może skończyć się dla kobiety i jej dziecka niezbyt dobrze. Należy pamiętać, że szczególnie pod koniec ciąży duży brzuch zaburza środek ciężkości ciała.

Kobiecie łatwo jest stracić równowagę. Ponadto może się jej np. zakręcić w głowie. Każdy uraz jest niebezpieczny dla matki i dziecka, dlatego lepiej, by nie wchodziła ona na krzesła i nie myła okien. Duży brzuch, znaczna waga nie ułatwiają aktywności fizycznej. Częste stawiania się macicy w postaci odczuwanych skurczów przepowiadających również zniechęcają do wysiłku. Mimo to należy pamiętać, że aktywność fizyczna w ciąży nie tylko ułatwia późniejszy poród, ale również sprzyja powrotowi do kondycji po ciąży.

Jesteś w ciąży? Zobacz nasz film i dowiedz się jakie badania powinnaś wykonać

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
28.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Ruchy i waga dziecka
28. tydzień ciąży – który to miesiąc? Ruchy i waga dziecka TVN zdrowie
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
USG genetyczne i badania prenatalne
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? USG genetyczne i badania prenatalne Dzień Dobry TVN
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy?
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy? TVN zdrowie
15.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Wygląd i waga dziecka w 15.
tygodniu ciąży
15. tydzień ciąży – który to miesiąc? Wygląd i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia