Polub nas na Facebooku
Czytasz: 27. tydzień ciąży – waga dziecka, brzuch i samopoczucie kobiety
menu
Polub nas na Facebooku

27. tydzień ciąży – waga dziecka, brzuch i samopoczucie kobiety

Kobieta w ciąży podczas wizyty u lekarza

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Ruchy dziecka w 27. tygodniu ciąży są bardziej skoordynowane, spokojniejsze. Proporcje ciała powodują, że płód wygląda już jak noworodek. Jego waga dochodzi do 1 kg. Jest to 7. miesiąc ciąży, czyli początek 3. trymestru ciąży.

Wiele kobiet będących w 27. tygodniu ciąży, czyli na przełomie 6. i 7. miesiąca, zauważa intensywny wzrost i zaokrąglenie się brzucha. Skóra jest napięta i skłonna do powstawania rozstępów. Waga dziecka wzrasta, dochodzi do 1 kg. Jednak nie tylko waga dziecka jest ważna, lecz również waga matki.

Waga w 27. tygodniu ciąży

Zarówno w 1., jak i w 2. trymestrze ciąży nie zwiększa się znacznie zapotrzebowanie energetyczne ciężarnej. Kobieta powinna jeść jedynie około 300 kcal więcej niż dotychczas. Mylne są więc teorie, że należy „jeść za dwoje”. Waga ciężarnej jest bardzo ważna ze względu na to, że zarówno otyłość, jak i nadmierny przyrost masy ciała w ciąży są czynnikami predysponującymi do rozwoju nadciśnienia ciążowego, a przede wszystkim – cukrzycy ciążowej. Brzuch po 27. tygodniu bardzo szybko rośnie, a kobieta ma często wrażenie, że opada z sił.

Samopoczucie kobiety w 27. tygodniu ciąży

Hormony ciążowe powodują, że przyszła matka ma problem z koncentracją. Nie jest to więc dobry czas na podejmowanie ambitnych aktywności, jak np. zdawanie egzaminów na studiach. Niekiedy kobieta ma wrażenie, że w połowie zdania zapomina, o czym chciała powiedzieć. Wynika to z jej bardzo dużego rozkojarzenia. Zdecydowanie lepiej jest w tym czasie zająć się realizowaniem wewnętrznej potrzeby „wicia gniazda”. Nie wolno się przemęczać, więc należy odpuścić sobie chęć przestawiania po raz kolejny mebli, mycia okien itp. Można za to powoli kompletować wyprawkę dla dziecka.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Mimo brzucha, który często wydaje się bardzo duży i utrudnia aktywność fizyczną, nie należy rezygnować z umiarkowanych ćwiczeń. Zalecany jest np. wolny spacer na świeżym powietrzu. Rozrywki typu kino nie są wskazane, ponieważ dziecko reaguje już na dźwięki, tym bardziej głośne. Należy unikać długotrwałego siedzenia ze względu na pojawiające się obrzęki. Warto namówić partnera, by zrobił od czasu do czasu lekki masaż pleców, który przyniesie ulgę w dolegliwościach kręgosłupa.

Nieprzyjemną dolegliwością bywa problem z nietrzymaniem moczu. Pomocne jest regularne, codzienne ćwiczenie mięśni Kegla. Można w tym czasie stosować wkładki higieniczne, jednak należy pamiętać o ich regularnej zmianie, ponieważ ciąża szczególnie predysponuje do infekcji.

Jak wygląda dziecko w 27. tygodniu ciąży?

Dziecko w 27. tygodniu ciąży wygląda już jak noworodek. Często ma lekką czuprynkę, pojawiają się brwi i rzęsy. Skóra jest jeszcze bardzo delikatna, prawie przezroczysta. Płuca są już na tyle rozwinięte, że możliwa jest ich odpowiednia stymulacja, a wcześniak urodzony w 27. tygodniu ciąży ma szanse na przeżycie.

Waga dziecka wynosi średnio około 1 kg. Płód wykonuje dość skoordynowane ruchy. Uczy się połykać, kształtuje mu się odruch ssania. Podczas badania ultrasonograficznego (USG) można zaobserwować, jak ssie kciuk. Dzieci w tym czasie potrafią otwierać już oczy, reagują na bodźce zewnętrzne typu światło i dźwięk. Mogą uspokajać się na dźwięk głosu matki czy reagować na głos ojca.

Poród w 27. tygodniu ciąży

Należy robić wszystko, by uniknąć porodu w 27. tygodniu ciąży. Mimo że wcześniak urodzony w tym czasie ma szansę przeżyć, to jednak poród tak wcześnie może wiązać się z powikłaniami, takimi jak np. retinopatia wcześniacza. Dzieci często wymagają rehabilitacji celem uniknięcia długotrwałych konsekwencji wcześniactwa.

Jesteś w ciąży? Zobacz nasz film i dowiedz się jakie badania powinnaś wykonać 

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
0
Polecamy
28.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Ruchy i waga dziecka
28. tydzień ciąży – który to miesiąc? Ruchy i waga dziecka TVN zdrowie
29.
tydzień ciąży – waga i brzuch kobiety ciężarnej.
Jak wygląda dziecko?
29. tydzień ciąży – waga i brzuch kobiety ciężarnej. Jak wygląda dziecko? TVN zdrowie
32.
tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka
32. tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka Dzień Dobry TVN
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie!
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis