Polub nas na Facebooku
Czytasz: 24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy?
menu
Polub nas na Facebooku

24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy?

Ciężarna kobieta z białą wagą łazenkową w ręce

Fot: LanaK / stock.adobe.com

24 tydzień ciąży to moment, w którym brzuch może być już naprawdę duży. Waga dziecka od 20 tygodnia bardzo szybko rośnie i musi ono mieć odpowiednią ilość miejsca do rozwoju. Jego ruchy są już dobrze wyczuwalne, także przez inne osoby.

W 23 tygodniu ciąży warto dbać o zdrową i urozmaiconą dietę, ale nie martwić się przesadnie dodatkowymi kilogramami, bo większości kobiet udaje się je szybko zrzucić podczas karmienia piersią.

24 tydzień ciąży – który to tydzień?

24 tydzień ciąży to ostatni tydzień 6 miesiąca i 2 trymestru. Jest to 22 tydzień życia dziecka.

24 tydzień – waga mamy

Przez cały 2 trymestr i większość 3 trymestru ciąży mama powinna przybierać około pół kilograma na tydzień. Razem z 2–3 kg z 1 trymestru, w 24 tygodniu kobieta powinna ważyć około 9 kg więcej niż przed ciążą. Znaczne rozbieżności powinno konsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić, czy stosowana dieta jest odpowiednia.

24 tydzień ciąży – brzuch

Brzuch matki w 24 tygodniu ciąży może już być dość spory i ciężki, dlatego szybko się ona męczy i powinna sporo odpoczywać. Nie wyklucza to jednak zupełnie aktywności fizycznej – w umiarkowanym stopniu jest ona zalecana i umożliwia zachowanie sprawności, która jest wysoce pożądana w trakcie porodu. Jeśli lekarz wyraźnie tego nie zakazał, kobieta może uprawiać seks. Warto wykorzystać czas pozostały do porodu na zacieśnianie więzi z partnerem, ponieważ zbliżenie będzie potem niemożliwe przez co najmniej 6 tygodni.

Zobacz także: Kalendarz ciążowy, czyli jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej? Rozwój dziecka w poszczególnym trymestrze ciąży

Bóle i skurcze brzucha mogą się ciągle pojawiać, a nawet nasilać. To macica przygotowuje się do porodu. Warto wtedy przez chwilę odpocząć i nie ryzykować.

Jak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży?

Dziecko w 24 tygodniu ciąży wygląda już tak, jak przy urodzeniu, dlatego na USG 3D można zaobserwować jego rysy twarzy. Jest jednak ciągle 4–6 razy lżejsze i dużo chudsze, niż noworodek. Jego organy aktywnie ćwiczą, a płuca szybko się rozwijają. Jego ciało pokryte jest włoskami, ma brwi, rzęsy i włosy na głowie. Całe owłosienie zaczyna też stopniowo nabierać koloru. Dodatkowo skóra dziecka pokrywa się mazią, która chroni ją przed zmacerowaniem się w płynach owodniowych.

Intensywnie rozwija się mózg i układ nerwowy, błyskawicznie powstają tysiące nowych połączeń nerwowych. Dziecko używa wszystkich swoich zmysłów. Pod koniec 24 tygodnia otworzy powieki i będzie można zauważyć jego intensywniejsze reakcje na światło. Potrafi ono też bardzo dobrze określić swoje położenie i celowo się przemieszczać. Niektóre dzieci w tym czasie zaczynają świadomie przytulać się do określonych miejsc, na przykład wciskając się pod żebra matki. Może być to dokuczliwe, gdy płód będzie naciskać na różne organy ciężarnej, wywołując dyskomfort, refluks lub wzmożone parcie na pęcherz.

Zobacz także: Ćwiczenia w ciąży – z pomocą przyszłej mamie

24 tydzień ciąży a ruchy dziecka

Ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży są coraz bardziej świadome i skoordynowane, stają się też o wiele silniejsze. Już teraz mama może boleśnie odczuwać silne kopnięcia i boksowanie. Może być to szczególnie nieprzyjemne, gdy ciosy dosięgną żołądka, pęcherza lub nerek.

24 tydzień ciąży – ułożenie dziecka

W 24 tygodniu ciąży dziecko ma jeszcze dużo miejsca w macicy i może kilka razy w ciągu dnia zmieniać swoje ułożenie i fikać koziołki. Może też układać się nisko i napierać na szyjkę macicy, dopóki jednak pozostaje ona zamknięta i nie pojawiają się regularne skurcze, nie ma powodu do obaw. Warto jednak pamiętać, aby w takich sytuacjach dużo odpoczywać.

24 tydzień ciąży – ile powinno ważyć i mierzyć dziecko?

W 24 tygodniu ciąży rozbieżności w wadze dzieci bywają duże, ale nie należy się tym martwić. W tym czasie waga płodu powinna się mieścić w przedziale 500–800 g, a jego długość w granicach 26–32 cm. Pomiary wykonane podczas USG bywają błędne, więc jeżeli dziecko znajduje się poniżej siatki centylowej, nie należy od razu wpadać w panikę.

24 tydzień ciąży – USG i USG 3D

24 tydzień ciąży to ostatni moment na wykonanie USG w 2 trymestrze oraz USG 3D i 4D, więc jeżeli dotychczas nie zostało ono zrobione, rodzice powinni się pospieszyć. USG 3D może być dla nich silnym przeżyciem. Rysy twarzy dziecka są już wykształcone i mogą oni się pokusić o szukanie w nich podobieństwa rodzinnego, warto jednak pamiętać, że w przeciągu kilku tygodni po porodzie potrafią się one bardzo zmienić.

24 tydzień ciąży bliźniaczej

W 24 tygodniu ciąży bliźniaczej dzieci mogą mieć już bardzo mało miejsca, mimo że brzuch mamy jest dużo większy niż jej koleżanek w tym czasie. Na USG często nachodzą na siebie i może nie być ich dokładnie widać. Matka powinna na siebie bardzo uważać i jak najwięcej odpoczywać, aby uniknąć przedwczesnego porodu, który częściej występuje w przypadku ciąż bliźniaczych. Ważna jest też stała opieka lekarza i częstsze wykonywanie badań, w tym USG dopplerowskiego i KTG, dzięki którym można się dowiedzieć, czy do obydwojga dzieci dociera odpowiednia ilość krwi.

24 tydzień ciąży a przedwczesny poród

1/4 dzieci urodzonych w tym czasie przeżywa, jednak nawet wtedy ich proces dorastania poza organizmem matki jest bardzo trudny i może wiązać się z licznymi powikłaniami. Dlatego, jeżeli tylko jest to możliwe, lekarze starają się powstrzymać przedwczesny poród.

Zobacz film: Cesarskie cięcie – medyczna potrzeba czy wygoda? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
5
Polecamy
25 tydzień ciąży – jak powiększyły się waga i brzuch matki?
Ile powinna wynosić waga dziecka?
25 tydzień ciąży – jak powiększyły się waga i brzuch matki? Ile powinna wynosić waga dziecka? TVN zdrowie
20 tydzień ciąży – USG i badania prenatalne.
Jaka wygląda dziecko i jaka powinna być jego waga?
20 tydzień ciąży – USG i badania prenatalne. Jaka wygląda dziecko i jaka powinna być jego waga? TVN zdrowie
28.
tydzień ciąży - waga dziecka i samopoczucie mamy
28. tydzień ciąży - waga dziecka i samopoczucie mamy Dzień Dobry TVN
33.
tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy
33. tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
mga
6x4=24.... Od zawsze.... Ciąża może być liczona w formie 38 bądź 40 tygodniowej i stąd często wynikają rozbieżności.
Czytaj całość
natka
Od kiecy 24 tydzien konczy 6 miesiac, skoro zaczal sie w skonczontm 22 tygodniu...
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty