Polub nas na Facebooku
Czytasz: 21 tydzień ciąży – najczęstsze dolegliwości i waga matki. Jak wygląda i ile powinno ważyć dziecko?
menu
Polub nas na Facebooku

21 tydzień ciąży – najczęstsze dolegliwości i waga matki. Jak wygląda i ile powinno ważyć dziecko?

Ciężarna kobieta z wagą łazenkową w ręce

Fot: georgerudy / stock.adobe.com

W 21 tydzień ciąży matki często wchodzą z poczuciem, że ich brzuch nie może się już ani odrobinę powiększyć, a przecież to dopiero połowa ciąży. Do czasu rozwiązania waga dziecka musi jeszcze wzrosnąć prawie dziesięciokrotnie, a kobieta również przybierze jeszcze kilka dodatkowych kilogramów.

21 tydzień ciąży to moment, w którym często zaczynają się pojawiać nowe, nieznane dotąd dolegliwości ciążowe. Coraz częściej wyczuwalne ruchy dziecka i radość z tego, że zagrożenie poronieniem minęło, potrafią je jednak zagłuszyć.

21 tydzień ciąży – który to miesiąc?

21 tydzień ciąży to 5 miesiąc, trwa trymestr 2. To wciąż piękne chwile dla matki, która być może dopiero od paru dni wyczuwa ruchy dziecka. Mimo rozpierającej ją energii, powinna o siebie dbać.

Jakie dolegliwości pojawiają się, gdy nadejdzie 21 tydzień ciąży?

W 21 tygodniu ciąży przyszłej mamie ciągle mogą doskwierać bóle brzucha czy kłucie w boku, które są wywołane rozciąganiem się więzadeł macicy. Często też towarzyszą im coraz bardziej uciążliwe bóle kręgosłupa – środek ciężkości zmienia się wraz z rosnącym brzuchem. Jeżeli mama jeszcze nie zrezygnowała z chodzenia na obcasach, powinna to zrobić teraz.

Mogą pojawiać się upławy – nawet śluzowate i intensywne. O ile nie mają one brzydkiego zapachu lub nie są zabarwione na żółto lub zielono, nie ma powodów do obaw.

Zgaga, która przeszła w 1 trymestrze, może wrócić w 21 tygodniu ciąży ze zdwojoną siłą i towarzyszyć mamie do rozwiązania, ponieważ macica uciska na układ pokarmowy.

Może pojawić się też problem z nadciśnieniem, szczególnie u tęższych osób. Ciśnienie tętnicze powinno się mierzyć podczas każdej wizyty u lekarza.

21 tydzień ciąży – brzuch przyszłej matki

Brzuch w 21 tygodniu ciąży jest bardzo widoczny i zaczyna przeszkadzać kobiecie w spaniu. W tym czasie powinno się spać na lewym boku, gdyż pozycja ta zapewnia dobre ukrwienie dziecku.

21 tydzień ciąży – waga matki. Jak powinna wyglądać dieta?

Jeżeli matka do tego czasu przytyła mniej niż 4 kg, powinna zacząć jeść więcej i częściej sięgać po zdrowe przekąski między posiłkami. Do końca 30 tygodnia idealnie byłoby, gdyby przybrała jeszcze 5 kg, czyli średnio między 20 a 30 tygodniem po 500 g na tydzień.

Warto też pamiętać, że dieta w tym okresie powinna być jak najbardziej zróżnicowana. U dziecka wykształcił się już zmysł smaku, a posiłki zjadane przez matkę zmieniają smak wód płodowych. Dzięki temu niemowlę, które się rodzi, ma już wykształcony gust i może grymasić, gdy mleko mamy zmienia smak pod wpływem zjadanych przez nią potraw.

Jak wygląda dziecko w 21 tygodniu ciąży?

Dziecko w 21 tygodniu ciąży wygląda już bardzo podobnie do tego, jakie będzie w chwili narodzin. Ma wykształcone włosy i brwi, chociaż wciąż są one bezbarwne. Bardzo szybko rozwija się u niego skóra, podczas gdy na wykształcenie się tkanki tłuszczowej potrzeba jeszcze czasu, dlatego mogłoby się wydawać, że jest jej za dużo.

Układ pokarmowy nadal intensywnie ćwiczy – dziecko zaczęło już trawić część cukrów zawartych w wodach płodowych, które nieustannie połyka. Wciąż tworzą się nowe czerwone krwinki, rozwija też układ odpornościowy – część przeciwciał przejmuje ono od matki.

Mózg płodu w 21 tygodniu ciąży jest niezwykle rozwinięty. Przysadka już od dłuższego czasu produkuje hormon wzrostu. Dziecko odbiera świat wszystkimi zmysłami – czuje dotyk, słyszy, widzi nagłe zmiany światła, czuje zmiany temperatury, smakuje wód płodowych, wyczuwa zmiany ułożenia ciała. Działa także u niego funkcja pamięci, dzięki czemu może się ono uczyć rzeczy, które będą mu przydatne po urodzeniu.

Ile powinno ważyć i mierzyć dziecko w 21 tygodniu ciąży?

Długość ciała dziecka w 21 tygodniu ciąży mierzona jest już od czubka głowy do pięt (CHL), a nie jak dotychczas – do palców (CRL) i powinna ona wynosić 20–30 cm. Waga dziecka powinna się mieścić w przedziale 270–400 g. Warto pamiętać, że w 21 tygodniu ciąży bliźniaczej powinna ona oscylować bliżej dolnej granicy.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak często powinno się wyczuwać ruchy dziecka w 21 tygodniu ciąży?

Większość kobiet do 21 tygodnia ciąży bardzo dobrze wyczuwa ruchy płodu i potrafi już określić jego przybliżony rytm dobowy. Dziecko może zasypiać na parę godzin, szczególnie jeżeli matka dużo chodzi, kołysząc je w swoim brzuchu.

Część z matek może jeszcze nie wyczuwać ruchów przez parę tygodni. Nie stanowi to powodów do obaw, jeżeli podczas badania USG lekarz orzekł, że rozwój płodu przebiega prawidłowo. Może być to związane z umiejscowieniem łożyska lub nadwagą matki.

21 tydzień ciąży – USG

Pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży należy wykonać kolejne badanie USG, podczas którego lekarz ponownie sprawdzi, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Warto, aby ojciec był obecny podczas tego badania, żeby nawiązać więź z potomkiem. Jeżeli rodzice nie znają jeszcze płci dziecka, z pewnością dowiedzą się teraz.

21 tydzień ciąży to także dobry moment na wykonanie USG 3D i 4D, z którego warto zachować zdjęcie na pamiątkę.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
106
2
Polecamy
16 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG?
Jakie objawy może odczuwać matka?
16 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG? Jakie objawy może odczuwać matka? TVN zdrowie
19 tydzień ciąży – czy można już wyczuć ruchy dziecka?
Jak duży powinien być brzuch matki?
19 tydzień ciąży – czy można już wyczuć ruchy dziecka? Jak duży powinien być brzuch matki? TVN zdrowie
19.
tydzień ciąży - waga dziecka, wielkość brzucha i samopoczucie mamy
19. tydzień ciąży - waga dziecka, wielkość brzucha i samopoczucie mamy Dzień Dobry TVN
33.
tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy
33. tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Redakcja serwisu
Dzień dobry, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Tekst został ponownie sprawdzony i poddany korekcie.
Czytaj całość
Ewe
Od kiedy 21 TC to 6 miesiąc ciąży?
Czytaj całość
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby