Polub nas na Facebooku
Czytasz: 16 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG? Jakie objawy może odczuwać matka?
menu
Polub nas na Facebooku

16 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG? Jakie objawy może odczuwać matka?

Zdjęcie USG płodu

Fot: PeterPunk / stock.adobe.com

16 tydzień ciąży to moment, w którym często można już wyczuć ruchy dziecka. Waga matki powinna wzrosnąć o około 2 kg. Temu etapowi najczęściej nie towarzyszą bardzo dokuczliwe objawy, choć może pojawić się ból brzucha.

16 tydzień ciąży jest momentem, w którym dziecko oglądane na USG wygląda już jak noworodek i często rozczula swoich rodziców. Tą chwilę pamiętają oni często do końca życia, szczególnie jeśli właśnie wtedy poznają jego płeć.

16 tydzień ciąży – który to miesiąc?

16 tydzień ciąży to ostatni tydzień 4 miesiąca, 2 trymestr. To niezwykły okres dla matki, w której dziecko intensywnie się rozwija i szybko rośnie.

Jakie objawy może dawać 16 tydzień ciąży?

W 16 tygodniu ciąży przyszła matka raczej nie odczuwa zbyt wielu uciążliwych objawów, a wręcz ma bardzo wiele energii, powinna jednak o siebie dbać i zbierać siły przed nadchodzącym 3 trymestrem oraz wyzwaniem, jakim jest poród.

Ze względu na zmiany hormonalne, mogą jej doskwierać zatkany nos oraz krwawienia z dziąseł i nosa. Jest to normalny objaw, który nie stanowi powodu do obaw. Należy jednak bardzo dbać o dziąsła, ponieważ rozwijające się na nich bakterie prowadzą do chorób przyzębia i mogą być niezwykle groźne dla dziecka.

Warto intensywnie dbać o skórę, ponieważ niebawem mogą się na niej pojawić rozstępy. Natomiast ze względu na zwiększającą się objętość krwi dobrze jest nie zapominać o aktywności fizycznej, dzięki której można uniknąć obrzęków i innych nieprzyjemnych dolegliwości układu krwionośnego.

U wielu kobiet pojawiają się też silne upławy. O ile nie mają one brzydkiego zapachu bądź zmienionego koloru, nie należy się niepokoić. Wzmożona produkcja śluzu służy ochronie dróg rodnych ciężarnej przed infekcjami.

16 tydzień ciąży – brzuch i macica

Brzuch w 16 tygodniu ciąży może już być na tyle duży, że utrudnia spanie przyszłej matce. W tym czasie nie można już na nim leżeć, bo mogłoby to być niebezpieczne dla dziecka. Najwygodniejszą pozycją jest spanie na boku z poduszką między nogami.

W 16 tygodniu ciąży macica jest tak duża, że może uciskać żyły i częściowo blokować w nich przepływ krwi lub powodować delikatne problemy z oddychaniem i bezsenność.

16 tydzień ciąży – waga matki

Od momentu poczęcia przyszła matka powinna przytyć 2–3 kg. Odpowiednie przybieranie na wadze w ciąży jest niezwykle ważne dla zdrowia matki i dziecka. Jeśli ciężarna kobieta odnotowuje u siebie brak lub nadmiar przyrostu wagi, powinna przyjrzeć się swojej diecie. Należy jeść 5 zdrowych, zróżnicowanych posiłków dziennie bogatych w świeże warzywa i owoce, produkty zbożowe oraz źródła łatwo przyswajalnego białka. Warto też pamiętać, że zapotrzebowanie energetyczne w 2 trymestrze wzrasta tylko o 300 kcal – to mniej więcej tyle, co jedna kanapka. Wbrew obiegowej opinii nie należy więc “jeść za dwóch”.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Jak wygląda i ile waży dziecko w 16 tygodniu ciąży?

W 16 tygodniu ciąży płód mierzy nawet 15 cm i waży 85–140 g. Jego skóra pokrywa się drobnymi włoskami, zwanymi lanugo, które chronią przed zimnem, dopóki nie wykształci się tkanka tłuszczowa. Skóra dziecka ciągle jest trochę przezroczysta, ale ono samo bardzo zmieniło się w ostatnich tygodniach. Choć jeszcze nie widzi i dobrze nie słyszy, reaguje już na świat zewnętrzny – dostrzega silne światło, które przedostaje się przez jego zamknięte powieki i rozróżnia dźwięki. Słyszy śmiech, śpiew, rozmowy i muzykę. Jest też bardzo wrażliwe na dotyk. Jeżeli rodzice nie zaczęli jeszcze tego robić, powinni już teraz nawiązywać więź z dzieckiem.

16 tydzień ciąży – ruchy dziecka

Niektóre kobiety mogą wyczuć ruchy dziecka już w 16 tygodniu ciąży, choć na razie są one bardzo delikatne – wiele matek opisuje, że jest to uczucie posiadania motyla w brzuchu. Warto jednak pamiętać, że te, które rodzą po raz pierwszy, mogą tego doświadczyć dopiero w 20 tygodniu, albo później. Ruchy płodu najszybciej wyczuwają matki, które wcześniej rodziły oraz osoby szczupłe.

16 tydzień ciąży – jakie USG wykonać? Czy widać na nim płeć dziecka?

16 tydzień ciąży to jeszcze nie czas na zrobienie USG 3D lub 4D. Należy jeszcze poczekać około miesiąca, aż dziecko podrośnie. Bardzo możliwe, że lekarz wykonana zwykłe badanie USG podczas wizyty kontrolnej, co może być kolejną okazją do podglądania dziecka przez rodziców i zacieśnienia z nim więzi. Czasem też wykonuje się USG dopplerowskie, które bada przepływy krwi. Dzięki niemu rodzice mogą usłyszeć po raz pierwszy bicie serca płodu. Jego tętno jest o wiele szybsze niż dorosłego człowieka, co często budzi zdziwienie bądź niepokój rodziców.

Jeżeli rodzice dotychczas nie poznali płci dziecka lub nie są jej pewni, w 16 tygodniu ciąży powinno się już udać ją odkryć.

Ból brzucha a poronienie w 16 tygodniu ciąży

Ból podbrzusza w 16 tygodniu ciąży jest często pojawiającą się dolegliwością i rzadko świadczy o tym, że dzieje się coś złego. Nawet silny ból brzucha, do którego w tym okresie dochodzi rzadko, nie oznacza poronienia. Nie warto więc wpadać w panikę, szczególnie że na tym etapie dziecko już bardzo dobrze wyczuwa emocje matki.

Objawami, które powinny skłonić kobietę do natychmiastowej konsultacji z lekarzem są:

  • silne skurcze macicy,
  • bardzo silny brzucha,
  • plamienia,
  • krwawienia,
  • wysoka gorączka,
  • odejście wód płodowych.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
62
0
Polecamy
15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i czy można już wyczuć jego ruchy?
15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i czy można już wyczuć jego ruchy? TVN zdrowie
21 tydzień ciąży – najczęstsze dolegliwości i waga matki.
Jak wygląda i ile powinno ważyć dziecko?
21 tydzień ciąży – najczęstsze dolegliwości i waga matki. Jak wygląda i ile powinno ważyć dziecko? TVN zdrowie
13.
tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć
13. tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć Dzień Dobry TVN
33.
tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy
33. tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty