Polub nas na Facebooku
Czytasz: 15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i czy można już wyczuć jego ruchy?
menu
Polub nas na Facebooku

15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i czy można już wyczuć jego ruchy?

Kobieta we wczesnej ciązy trzyma się za brzuch

Fot: Gajus / stock.adobe.com

15 tydzień ciąży to okres, w którym brzuch powinien już być widoczny. Rodzice mogą poznać płeć płodu, ale na jego pierwsze wyczuwalne ruchy trzeba najczęściej jeszcze poczekać. 15 tydzień ciąży to 13, a nie 15 tydzień życia dziecka.

USG wykonane w 15 tygodniu ciąży może być wielkim przeżyciem dla rodziców, ponieważ w ciągu ostatniego miesiąca dziecko sporo przybrało na wadze i zyskało o wiele bardziej ludzkie kształty. Można też zaobserwować u niego różne zachowania i procesy życiowe.

15 tydzień ciąży – który to miesiąc?

15 tydzień to jej 4 miesiąc i 2 trymestr. Jest to okres w życiu przyszłej matki, w którym wiele dolegliwości ustąpiło i czuje się ona niezwykle atrakcyjna. 

Jakie objawy może przynieść ze sobą 15 tydzień ciąży?

Rozkojarzenie, problemy z pamięcią i koncentracją oraz zawroty głowy są częstymi dolegliwościami pojawiającymi się w 15 tygodniu ciąży. Jest to spowodowane słabszym znacznymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele matki. Można zmniejszyć nasilenie tych dolegliwości poprzez spacery na świeżym powietrzu i aktywność fizyczną. Jeżeli są one bardzo nasilone, ciężarna powinna się upewnić czy nie występują u niej niedobory żelaza bądź anemia, robiąc morfologię krwi. Piersi przyszłej matki stają się jeszcze pełniejsze – wkrótce zaczną produkować pokarm dla dziecka. Często na ich powierzchni można zauważyć niebieskie linie prześwitujących żył. Warto pamiętać, że rozstępy mogą powstać również na piersiach, dlatego nie powinno się zapominać o regularnym nawilżaniu skóry. Kobieta w 15 tygodniu ciąży może też zacząć odczuwać problemy z kręgosłupem pojawiające się ze względu na rosnący ciężar macicy. Dolegliwość ta dotyczy szczególnie osób szczupłych.

15 tydzień ciąży – brzuch przyszłej matki

Macica w 15 tygodniu ciąży ma wielkość małego arbuza, dlatego większości kobiet trudno ukryć rosnący brzuch. U tęższych osób może on jednak pozostać niezauważony do 20 tygodnia ciąży. Macica znajduje się między pępkiem a spojeniem łonowym i można ją wyczuć ręką.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

15 tydzień ciąży – waga matki

W drugim trymestrze ciąży matka powinna przybierać średnio 400–500 g na tydzień, co oznacza, że od 12 tygodnia powinna ona przytyć około 1,5 kg (bardzo szczupłe osoby nieco więcej). Jeśli waga kobiety zwiększyła się o więcej kilogramów, powinna ona przyjrzeć się swojej diecie, która może być zbyt kaloryczna. Jest to istotne, gdyż nadwaga w ciąży zwiększa dolegliwości trzeciego trymestru i ryzyko powikłań u matki i dziecka.

Jak wygląda dziecko w 15 tygodniu ciąży?

Kręgosłup dziecka w 15 tygodniu ciąży jest ukształtowany i jego ciało znacznie się wydłuża. Rosną też nogi i powoli stają się dłuższe od rąk. Głowa nabiera kształtów, a na jej czubku pojawiają się włosy. W tym czasie dziecko ma już około 10 cm, a jego waga to 60–80 g. Większość czasu spędza ono na intensywnym poruszaniu się w jamie macicy i ćwiczeniu mięśni. Za parę tygodni może już mu być na to zbyt ciasno. Ćwiczy też połykanie płynu owodniowego, a jego nerki wydalają mocz. W 15 tygodniu ciąży płód bardzo dobrze wyczuwa emocje matki, dlatego ciężarne powinny unikać stresów i starać się kontrolować swój nastrój. Jest też bardzo wrażliwy na dotyk. O ile rodzice jeszcze nie zaczęli tego robić, mogą już próbować nawiązywać więź z dzieckiem. Mimo że jeszcze nie słyszy, doskonale wyczuwa pozytywne emocje matki czy głaskanie po brzuchu.

15 tydzień ciąży – czy można już poczuć ruchy dziecka?

Większość matek nie zauważa ruchów pierwszego dziecka przed 20 tygodniem ciąży. Im szczuplejsza osoba, tym bardziej prawdopodobne, że poczuje je wcześniej i czasem zdarza się to już w 15 tygodniu ciąży. Pierwsze ruchy dziecka mogą być łatwe do pomylenia z perystaltyką jelit, ale kiedy matka nauczy się je rozróżniać, z łatwością je poznaje. Początkowo są to delikatne muśnięcia i mrowienia. Potrzeba jeszcze czasu, aby można było poczuć silne kopnięcia.

15 tydzień ciąży – USG. Czy można na nim rozpoznać płeć dziecka?

USG wykonane w 15 tygodniu ciąży może być pierwszym w 2 trymestrze i często jest dla rodziców silnych przeżyciem, ze względu na to, jak bardzo zmienił się płód. Czasami na zdjęciach udaje się uchwycić moment, w którym dziecko ssie palec albo wykonuje grymasy twarzy podobne do uśmiechu. Być może właśnie podczas tego badania uda się rozpoznać płeć dziecka lub potwierdzić wcześniejszą diagnozę – wszystko zależy od jego ułożenia. 

Plamienie, krwawienie lub skurcze w 15 tygodniu ciąży 

Dolegliwości, takie jak plamienie, krwawienie czy skurcze macicy w 2 trymestrze są zawsze powodem do obaw i powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem. Przyczyny plamienia, takie jak nadżerki czy polipy szyjki macicy mogą być stosunkowo niegroźne, jeśli zostaną szybko wyleczone. Największym powodem do obaw są silne skurcze bądź krwawienie jasną krwią. W tym takim wypadku należy udać się bezzwłocznie na pogotowie.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
4
Polecamy
14 tydzień ciąży – jaki wygląda dziecko i czy można już określić jego płeć?
14 tydzień ciąży – jaki wygląda dziecko i czy można już określić jego płeć? TVN zdrowie
16 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG?
Jakie objawy może odczuwać matka?
16 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG? Jakie objawy może odczuwać matka? TVN zdrowie
13.
tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć
13. tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć Dzień Dobry TVN
9.
tydzień ciąży a wielkość płodu oraz brzucha kobiety
9. tydzień ciąży a wielkość płodu oraz brzucha kobiety Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby