Polub nas na Facebooku
Czytasz: 12 tydzień ciąży – jakie objawy mogą mu towarzyszyć? Jak wygląda płód?
menu
Polub nas na Facebooku

12 tydzień ciąży – jakie objawy mogą mu towarzyszyć? Jak wygląda płód?

Ciężarny brzuch z chmurkami dotyczącymi płci dziecka

Fot: Studio Romantic / stock.adobe.com

12 tydzień ciąży to ostatnie dni pierwszego trymestru. Ustępują dokuczliwe objawy związane z zawirowaniami hormonalnymi. Rodzice są też na ogół dużo spokojniejsi, ponieważ minął czas, w którym można wykryć poważne wady genetyczne.

Można powiedzieć, że 12 tydzień ciąży jest przełomowy. Organy dziecka są już w pełni wykształcone i, jeśli dotychczas badanie USG ich wykryło żadnych wad rozwojowych, istnieje bardzo niskie ryzyko poronienia.

12 tydzień ciąży – który to miesiąc?

12 tydzień jest ostatnim 3 miesiąca i 1 trymestru. Według wielu matek to właśnie wtedy zaczyna się najpiękniejszy okres ciąży.

12 tydzień ciąży – objawy

W większości przypadków pod koniec pierwszego trymestru mijają już dokuczliwe dolegliwości, takie jak mdłości czy parcie na pęcherz. Zamiast nich pojawią się jednak często nowe. W tym czasie wykształca się łożysko, wpływając na zmiany w krążeniu matki, a także rosnąca macica powoli zaczyna uciskać na sąsiadujące naczynia (głównie na żyłę główną dolną), co może powodować zaburzenia przepływu krwi, niedotlenienie mózgu, szczególnie przy nieodpowiedniej pozycji ciała, które może objawiać się trudnościami z koncentracją. W tym czasie również przyszła mama może zapominać o wielu sprawach, na co wpływ mają zaburzenia w utlenowaniu komórek mózgowych, jak i zmiany hormonalne. Odpowiednie krążenie krwi i dotlenienie organizmu można zapewnić sobie poprzez ruch na świeżym powietrzu oraz odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry. Nagłe wahania cukru w organizmie mogą wywołać u ciężarnych napady wilczego głodu i złego samopoczucia. Najlepszym sposobem na zapobieganie takim sytuacjom jest spożywanie pięciu posiłków dziennie z jak największą ilością węglowodanów złożonych. W tym okresie często pojawia się także uporczywa zgaga, którą powinno się leczyć w sposób naturalny, gdyż większość farmaceutyków jest groźnych dla płodu (zawierają aluminium).

12 tydzień ciąży – brzuch

W 12 tygodniu ciąży brzuch przyszłej matki mógł się już powiększyć. Macica na tym etapie ma wielkość grejpfruta i jest łatwo wyczuwalna podczas badania. Na brzuchu większości kobiet pojawia się ciemna linia biegnąca od pępka w dół. Ciąża powoli zaczyna być widoczna, więc jest to dobry moment na poinformowanie znajomych, rodziny i pracodawcy. Warto też pamiętać, że od 12 tygodnia ciąży kobiecie przysługują liczne przywileje, takie jak ochrona przed zwolnieniem oraz zmiany w trybie pracy. 

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

12 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Wielkość płodu

W 12 tygodniu ciąży dziecko ma już 6 cm i waży 14 g, oznacza to że rośnie znacznie szybciej niż dotychczas. Płód wygląda jak człowiek, ma nawet wykształcone genitalia i rozdzielone palce. Podczas badania USG można też dostrzec intensywne ruchy, które wykonuje. Rozwinął się też bardzo układ pokarmowy dziecka – jelita zaczynają ćwiczyć ruchy perystaltyczne, a płód nieustannie połyka płyn owodniowy. Wykształcają się paznokcie.

Czy 12 tydzień ciąży to moment, w którym można określić płeć dziecka?

Teoretycznie w 12 tygodniu możliwe jest określenie płci dziecka podczas badania USG, ponieważ narządy płciowe są już wykształcone. Jednak ze względu na ciągle drobny rozmiar płodu diagnozy na tym etapie bywają mylne. Ponadto w trakcie badania dziecko może ułożyć się w taki sposób, że nie będzie widać jego genitaliów.

12 tydzień ciąży – USG, USG genetyczne i USG 3D. Jak wygląda badanie prenatalne?

W 12 tygodniu ciąży powinno się wykonać przesiewowe USG genetyczne (jeżeli nie było robione wcześniej). Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, które przebiega dokładnie tak samo, jak zwyczajne USG w ciąży, ale trwa 40–60 minut. Podczas niego lekarz ocenia wymiary czaszki, kości udowej, grubość fałdu karkowego i inne czynniki, dzięki którym może stwierdzić, czy dziecko nie jest dotknięte chorobami genetycznymi lub wadami wrodzonymi. Do badania nie trzeba się przygotowywać, nie należy się też nim przesadnie martwić, ponieważ wykonuje się je u wszystkich matek w ramach profilaktyki. Na USG 3D wciąż jest zbyt wcześnie. Służy ono głównie do pokazania rodzicom, jak w danym momencie wygląda ich dziecko i nie dostarcza wielu danych diagnostycznych odnośnie jego rozwoju. Najlepiej wykonać je w połowie ciąży lub później.

Krwawienie lub plamienie w 12 tygodniu ciąży

Zdarza się, że w 12 tygodniu ciąży (czyli w czasie, w którym wystąpiłaby miesiączka, gdyby nie doszło do zapłodnienia) dochodzi do drobnego plamienia i nie zagraża to w żaden sposób ciąży. Dzieje się tak szczególnie u osób, który wcześniej plamiły w dniach, na które powinien przypadać okres. Jednak dla bezpieczeństwa płodu każde plamienie powinno się jak najszybciej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli wystąpi krwawienie, należy niezwłocznie udać się na pogotowie. Choć może ono być niegroźne, lepiej upewnić się, że nic nie zagraża rozwijającemu się dziecku.

12 tydzień ciąży bliźniaczej

Na początku ciąży bliźniaczej przebieg jest bardzo podobny do tej z jednym płodem. W 12 tygodniu brzuch może być jednak nieco większy. Dodatkowo matki bliźniaków częściej odczuwają silne mdłości i mogą one jeszcze nie ustąpić w 12 tygodniu ciąży.

12 tydzień ciąży – nawiązywanie więzi z potomkiem

Na tym etapie proces nawiązywania więzi z dzieckiem nabiera tempa. Choć matka nie może jeszcze wyczuć jego ruchów, a dziecko jej usłyszeć, to jest to moment, w którym płód zaczyna wyczuwać głaskanie po brzuchu. Dzięki zmianom w neuroprzekaźnikach docierają do niego także emocje matki.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
2
Polecamy
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
Czemu jeszcze nie urodziłam? Poznaj skuteczne metody, jak bezpiecznie przyspieszyć poród
Czemu jeszcze nie urodziłam? Poznaj skuteczne metody, jak bezpiecznie przyspieszyć poród Dzień Dobry TVN
9 tydzień ciąży – jak duży jest brzuch? Płód w 9 tygodniu ciąży
9 tydzień ciąży – jak duży jest brzuch? Płód w 9 tygodniu ciąży TVN zdrowie
13 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Jak duży jest brzuch przyszłej matki?
13 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Jak duży jest brzuch przyszłej matki? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?