Polub nas na Facebooku
Czytasz: 11 tydzień ciąży – jakie pojawiają się objawy i jak wygląda dziecko?
menu
Polub nas na Facebooku

11 tydzień ciąży – jakie pojawiają się objawy i jak wygląda dziecko?

Siedząca na łóżku zmartwiona kobieta we wczesnej ciąży

Fot: fizkes / stock.adobe.com

11 tydzień ciąży to moment, w którym wielkość płodu zaczyna się coraz gwałtowniej zmieniać. Uciążliwe objawy z początku pierwszego trymestru zaczynają ustępować i przyszła matka czuje się coraz lepiej

Koniec pierwszego trymestru jest często opisywany jako najlepszy moment ciąży. Oglądany na USG płód przypomina już człowieka, a rodzice powoli zaczynają się czuć pewnie w nowej sytuacji. Przy odpowiednim trybie życia, zbilansowanej diecie i pod kontrolą lekarza dziecko powinno rozwijać się bez problemu.

11 tydzień ciąży – który to miesiąc?

11 tydzień to 3 miesiąc ciąży, a do końca pierwszego trymestru pozostały już tylko 2 tygodnie. Ryzyko poronienia znacznie spada, można też już wykluczyć wystąpienie najczęstszych wad rozwojowych.

Jakie objawy występują w 11 tygodniu ciąży?

Do czasu 11 tygodnia ciąży mdłości i wymioty zostają już najczęściej zastąpione przez narastający u matki apetyt. Może ona też zacząć przybierać na wadze, a jej brzuch delikatnie się zaokrągla. Często pojawiającymi się dolegliwościami w tym okresie są uporczywa zgaga, zaparcia i bóle podbrzusza.

Zgaga w pierwszym i drugim trymestrze wywoływana jest przez zmiany hormonalne zachodzące w ciele matki i potrafi być bardzo uporczywa. W jej leczeniu najlepiej sięgać po sposoby naturalne, ponieważ większość leków może być niebezpieczna dla płodu. W celu zapobiegania tej dolegliwości należy jeść często, ale mało i nie przejadać się. Jeżeli mimo wszystko zgaga wystąpi, pomocne mogą być migdały, siemię lniane lub woda z łyżeczką sody oczyszczonej.

Do zaparć również dochodzi na skutek zmian hormonalnych, w wyniku których zmniejsza się napięcie mięśni gładkich. Potrafią one być bardzo dokuczliwe i trwać nawet do kilku dni. Można im zapobiegać, zachowując aktywność fizyczną i spożywając produkty bogate w błonnik.

Ból brzucha w 11 tygodniu ciąży

Ból podbrzusza w 11 tygodniu ciąży potrafi bardzo zaniepokoić przyszłą matkę. Jeżeli jednak nie jest on wyjątkowo silny i nie towarzyszą mu plamienia czy skurcze, prawdopodobnie dziecku nic jest. Może być on wywołany dolegliwościami układu pokarmowego – na przykład zaparciami. Inną przyczyną może być rozciąganie się więzadeł macicy, co potrafi wywołać silny ból promieniujący do krzyża lub pachwiny. Pomocne w takim wypadku mogą być masaże stóp.

11 tydzień ciąży – brzuch

W 11 tygodniu ciąży brzuch ciągle może nie być widoczny, ale lada dzień z pewnością się pojawi. Najszybciej zarysowuje się on u szczupłych osób, choć i one najpierw odczuwają poszerzenie się tali. Dodatkowo na brzuchu może się również pojawić linea nigra (z łac. czarna linia) – linia o ciemniejszym zabarwieniu biegnąca od pępka w dół.

11 tydzień ciąży – samopoczucie

W 11 tygodniu ciąży samopoczucie matki najczęściej się poprawia, choć nadal mogą towarzyszyć jej silne zmiany nastroju. Do początku 2 trymestru poziom hormonów ulega stabilizacji i ciężarna najczęściej jest o wiele spokojniejsza.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Wielkość i wygląd płodu w 11 tygodniu ciąży

Płód w 11 tygodniu ciąży ma już około 5 cm i waży 8–10 g. Na tym etapie wygląda już jak człowiek, choć jego głowa ciągle jest duża w stosunku do reszty ciała. Jego kręgosłup wyprostowuje się i wydłuża, a skóra nabiera koloru i przestaje być przezroczysta.

Dziecko w 11 tygodniu ciąży

Serce rozwijającego się płodu w 11 tygodniu ciąży jest już w pełni ukształtowane i pompuje krew. Zaczyna też funkcjonować jego mózg. Rozwijają się narządy płciowe, tworzą łożyska paznokci i zalążki mieszków włosowych. Co ciekawe, dziecko ma już nawet wykształcone struny głosowe.

11 tydzień ciąży – USG, USG 3D i 4D

11 tydzień ciąży to ostatni dzwonek na wykonanie pierwszego USG. Najczęściej w tym czasie przeprowadza się już drugie badanie ultrasonografem – genetyczne, dzięki któremu lekarz może wykluczyć występowanie wad rozwojowych i chorób genetycznych (na przykład zespołu Downa czy Turnera). Większość wad powstaje do 8 tygodnia ciąży, dlatego po badaniu przesiewowym rodzice mogą już odetchnąć z ulgą.

USG 3D i 4D pokazują zewnętrzny wygląd dziecka i mają słabą wartość diagnostyczną. Robienie ich w tak wczesnej ciąży nie ma żadnego uzasadnienia. Rodzice, którzy chcą obejrzeć swoje dziecko, powinni poczekać z tym do połowy ciąży, czyli 20 tygodnia.

Ciąża w 11 tygodniu – jakie są zagrożenia?

Do tego czasu ukształtowało się już większość organów dziecka i jest ono o wiele bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Nie oznacza to jednak, że można go na nie lekkomyślnie wystawiać – alkohol, papierosy i większość leków nie powinny być używane do końca karmienia piersią.

Największe zagrożenia dla rozwijającego się w tym czasie płodu niosą ze sobą potencjalne choroby matki, dlatego stan zdrowia osób cierpiących na przewlekłe choroby powinien być monitorowany przez lekarza. Warto również uważać na częste w tym okresie zawroty głowy i powoli wstawać, aby zminimalizować ryzyko upadku, który mógłby być bardzo niebezpieczny dla dziecka.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
3
Polecamy
13 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Jak duży jest brzuch przyszłej matki?
13 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Jak duży jest brzuch przyszłej matki? TVN zdrowie
19 tydzień ciąży – czy można już wyczuć ruchy dziecka?
Jak duży powinien być brzuch matki?
19 tydzień ciąży – czy można już wyczuć ruchy dziecka? Jak duży powinien być brzuch matki? TVN zdrowie
13.
tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć
13. tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć Dzień Dobry TVN
9.
tydzień ciąży a wielkość płodu oraz brzucha kobiety
9. tydzień ciąży a wielkość płodu oraz brzucha kobiety Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?