Polub nas na Facebooku
Czytasz: 10 sposobów na poprawę zdrowia psychicznego w 2020 roku. Co radzą terapeuci?
menu
Polub nas na Facebooku

10 sposobów na poprawę zdrowia psychicznego w 2020 roku. Co radzą terapeuci?

Flashpop/Getty Images

Każda okazja jest dobra do wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu. Rozpoczęcie Nowego Roku to jedna z nich. W związku z tym zapytaliśmy terapeutów, co zrobić, by poprawić jakość zdrowia psychicznego? Przeczytaj, co radzą specjaliści i rozpocznij 2020 rok w dobrej formie.

1.     Zadbaj o harmonogram snu

Sen ma decydujący wpływ na zdrowie człowieka. To niezbędny dla organizmu czas regeneracji – procesy wzrostu i namnażania komórek następują głównie w nocy. Powstają także nowe połączenia w centralnym układzie nerwowym. Sen służy też redukcji napięcia i utrwalaniu świeżo nabytych informacji. Uaktywnia układ odpornościowy, dzięki czemu ludzie wyspani rzadziej chorują. Niedobór snu lub jego niska jakość wpływają niekorzystnie na wszystkie funkcje organizmu – od gospodarki hormonalnej po zdolność koncentracji. Długotrwałe zaburzenia snu mogą być przyczyną licznych chorób somatycznych (np. cukrzycy, nowotworów) i zaburzeń psychicznych (m.in. depresji). U osób dorosłych czas w ciągu doby przeznaczony na sen jest kwestią indywidualną. Przeciętny dorosły wysypia się w 7–8 godzin. Niektórym wystarcza 6, by być wypoczętym, podczas gdy inni nawet po 9 godzinach budzą się zmęczeni. Regeneracja sił wymaga bowiem przespania 4–5 pełnych cykli snu (złożonych z dwóch stadiów), które – w zależności od uwarunkowań genetycznych – trwają od 80 do 120 minut. Są zatem tacy, którzy wyśpią się w 5 i pół godziny (4 × 80 minut), ale i tacy, którzy najlepiej funkcjonują przespawszy 10 godzin (5 × 120 minut). – wyjaśnia lek. med. Jacek Podstolski

2.     Dotlenianie się: spędź 10 minut na świeżym powietrzu

Najprostszym sposobem na dotlenianie mózgu oraz poprawę jego funkcjonowania jest spacer. Codzienne 30-minutowe przechadzki nie tylko działają zbawiennie na umysł, ale również na stawy, mięśnie, układ krwionośny i psychikę.  

3.     Ćwicz codziennie afirmację

Pozytywne podejście do życia i problemów z jakimi się zmagamy, to klucz do minimalizowania poziomu stresu w codziennym życiu. Każdego poranka, warto zatrzymać się i spojrzeć w lustro przed wyjściem z domu, by wykonać afirmację: podziękować za zdrowia, pracę, rodzinę (wszystkie aspekty życia, które uważasz za ważne) i umiejętności, które jak dotąd pozwoliły ci rozwiązać dotychczasowe kłopotliwe. One są gwarancją, że poradzisz sobie także z teraźniejszymi problemami. Codziennie ćwiczenie wdzięczności znacząco poprawi jakość twojego samopoczucia.

4.     Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych

Ilość bodźców: informacji, zdjęć i filmików, którą fundują nam codziennie media społecznościowe, negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu psychicznym. Głównie przez zakrzywiony obraz rzeczywistości, jaki promują popularni blogerzy i instagramerzy. Można odnieść mylne wrażenie, że ich życia składa się jedynie z sukcesów, egzotycznych podróży, drogich stylizacji i ekskluzywnych prezentów.  To znacząco obniża zadowolenie z jakości naszego życia i potęguje uczucie porażki. Stąd popularność nowych metod radzenia sobie z presją mediów społecznościowych, jak post dopaminowy. Problem zauważają także sami influencerzy, który coraz częściej deklarują ograniczenie korzystania z telefonów i mediów społecznościowych.

Zobacz video: Ewa Chodakowska ogranicza korzystanie z telefonu komórkowego. Dlaczego?

Źródło: Dzień Dobry TVN

5.     Załóż dziennik dobrych uczynków

W natłoku codziennych obowiązków, często zapominamy, jak wiele dobrych rzeczy robimy. Załóż specjalny dziennik, gdzie pod koniec każdego dnia, będziesz mogła zapisać wszystkie dobre uczynki. Przykłady? Pomogłaś koleżance z pracy włączyć kserokopiarkę, przepuściłaś w kolejce do kasy w sklepie ciężarną kobietę, zrezygnowałaś ze słodkiej drożdżówki na rzecz kanapki z awokado? Zapisz wszystko w dzienniku i zobacz, jak dobrą dla siebie i innych jesteś osobą.

       Chcesz poznać wszystkie 10 sposobów na poprawę zdrowia psychicznego, polecanych przez terapeutów? Zobacz video:

Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
5
Polecamy
Zdrowy sen – zasady higieny snu i jego wpływ na zdrowie
Zdrowy sen – zasady higieny snu i jego wpływ na zdrowie TVN zdrowie
Sen polifazowy – czy krótkie drzemki są zdrowsze niż całonocny sen?
Sen polifazowy – czy krótkie drzemki są zdrowsze niż całonocny sen? TVN zdrowie
Przełączasz drzemkę zamiast wstać?
Zobacz jak rujnujesz swoje zdrowie
Przełączasz drzemkę zamiast wstać? Zobacz jak rujnujesz swoje zdrowie Dzień Dobry TVN
Co oznacza częste ziewanie?
Czy może być objawem choroby?
Co oznacza częste ziewanie? Czy może być objawem choroby? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego