Polub nas na Facebooku
Czytasz: Estradiol – normy hormonu, badanie, co oznacza niski poziom, a co wysoki? 
menu
Polub nas na Facebooku

Estradiol – normy hormonu, badanie, co oznacza niski poziom, a co wysoki? 

NAN

Fot: jarun011 / fotolia.com

Estradiol zaliczany jest do grupy żeńskich hormonów płciowych nazywanych estrogenami. Odpowiada za rozwój narządów płciowych wewnętrznych oraz drugorzędowych cech płciowych (zewnętrznych narządów płciowych). U kobiet reguluje cykl miesiączkowy, a u mężczyzn służy w diagnostyce nowotworów jąder oraz ginekomastii, czyli przerostowi gruczołu piersiowego.

Estradiol (z łac. estradiolum, w skrócie E2) określany jest mianem jednego z głównych hormonów steroidowych. Jego oznaczenie wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniach zaburzenia dojrzewania płciowego i diagnostyce niepłodności.

Estradiol – charakterystyka hormonu

Estradiol jest wytwarzany u kobiet w jajnikach oraz w nadnerczach. W przypadku mężczyzn produkcja estradiolu zachodzi w jądrach i również nadnerczach (w o wiele mniejszym stężeniu niż u kobiet). Estradiol wpływa na mięśnie gładkie macicy oraz jajowodów, pobudza perystaltykę jajowodów, dzięki czemu komórka jajowa może przemieszczać się z jajników do jamy macicy, a także rozrost błony śluzowej macicy, czyli endometrium. Estradiol wpływa na rozwój warg sromowych większych i mniejszych. Jak informują ginekolodzy, wysokie stężenia estradiolu bardzo często wywołują brunatne przebarwienie na wargach sromowych. Za sprawą estradiolu następuje dojrzewanie komórek nabłonka pochwy, pobudzany jest ich podział komórkowy, a także dochodzi do złuszczania komórek kwasochłonnych oraz regulacji pH w pochwie.

Estradiol reguluje popęd płciowy i zwiększa libido. Ma także wpływ na ośrodek termoregulacji w układzie nerwowym. Za sprawą E2 w wątrobie zachodzi także większa produkcja białek. Estradiol ma wpływ na gospodarkę lipidową oraz węglowodanową. Hamuje wydzielanie łoju, wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Za sprawą estradiolu dokonuje się także przyspieszenie kostnienia chrząstek nasadowych kości długich oraz obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Zobaczcie, jakie jeszcze hormony wpływają na nasz organizm, a zwłaszcza na organizm kobiet:

Zobacz film: Czy hormony rządzą kobietami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wskazania do badanie poziomu estradiolu – kiedy wykonać?

Jak informują lekarze, oznaczenie poziomu estradiolu jest pomocnym badaniem w diagnostyce chorób jajników, a także w metodzie różnicowania źródeł braku miesiączki (wywołanych ciążą, menopauzą oraz innymi przyczynami). Badanie poziomu estradiolu jest stosowane w czasie prób zapłodnienia metodą in vitro, ponieważ umożliwia ocenę rozwoju pęcherzyków jajnikowych, czyli możliwość pobrania komórek jajowych z jajników. Zazwyczaj badanie wykonuje się kilka dni przed zabiegiem. Badanie estradiolu wykonuje się również w różnych fazach cyklu miesiączkowego, ponieważ jego stężenie jest zmienne w czasie cyklu. Ponadto estradiol jest jednym z czynników ocenianych w przypadku oszacowania rezerwy jajnikowej, czyli wskaźnika pozwalającego na stwierdzenie ile komórek w jajnikach kobiety może jeszcze dojrzeć i być wykorzystanymi w celach zapłodnienia.
Jest to także standardowe badanie w diagnostyce nowotworów jajnika oraz podejrzeń zaburzenia dojrzewania płciowego u kobiet. Badanie poziomu estradiolu wykonywane jest także u mężczyzn z podejrzeniem nowotwór jądra i ginekomastii.

Ponadto poziom estradiolu pozwala na ocenę stosowanego leczenia hormonalnego u kobiet znajdujących się w okresie menopauzy. Lekarze zlecają wykonanie oznaczenia estradiolu, gdy wystąpi całkowity brak miesiączki oraz nieprawidłowe krwawienia z pochwy.

Badanie poziomu estradiolu – normy estradiolu

Oznaczenie poziomu estradiolu dokonywane jest we krwi za pomocą pobrania niewielkiej próbki najczęściej z żyły znajdującej się w obrębie zgięcia (dołu) łokciowego. Należy pamiętać, że na badanie należy stawić się na czczo. Przed badaniem należy poinformować lekarza oraz osoby wykonujące pobranie o stale zażywanych lekarstwach.

Normy estradiolu u kobiet zmieniają się w zależności od faz cyklu menstruacyjnego. Na poziom hormonu może mieć wpływ także stosowana hormonalna terapia zastępcza oraz tabletki antykoncepcyjne.

Wartości referencyjne mogą różnić się w zależności od laboratorium analitycznego, w którym badanie estradiolu zostało wykonane. Orientacyjne normy estradiolu wynoszą:

  • 84–970 pg/ml (0,3–3,5 nmol/l) – u kobiet w fazie folikularnej,
  • 13–330 pg/ml (0,48–1,17 nmol/l) – u kobiet w czasie owulacji,
  • 73–200 pg/ml (0,26–0,73 nmol/l) – u kobiet w fazie lutealnej,
  • 11,2–42 pg/ml (0,04–0,15 nmol/l) – u kobiet w okresie menopauzy,
  • 11,2–50,4 pg/ml (0,04–0,18 nmol/l) – u mężczyzn.

Co oznacza wysoki i niski poziom estradiolu?

Wysoki poziom estradiolu jest naturalnym (fizjologicznym) stanem u kobiet w ciąży, który nie stanowi powodów do obaw. Podwyższony poziom estradiolu jest wywołany jego suplementacją w postaci doustnych środków antykoncepcyjnych czy innych. Jak informują lekarze, wysoki poziom estradiolu może wskazywać na obecność nowotworów jąder, jajników oraz nadnerczy, a także choroby wątroby (np. marskość). Zdarza się, że poziom estradiolu przekraczający normy występuje u osób chorujących na nadczynność tarczycy, a także na chorobę nowotworową. U mężczyzn poziom estradiolu znacznie przewyższający wartości referencyjne często wiąże się z ginekomastią. Estradiol powyżej normy występuje u dziewcząt z oznakami przedwczesnego dojrzewania płciowego. Niski poziom estradiolu pojawia się w sytuacji niedoczynności jajników oraz jąder. Obniżone stężenie może wskazywać również na zespół Turnera, niedoczynność przysadki, zespół policystycznych jajników (PCOS).

Zobaczcie, czy antykoncepcja hormonalna może leczyć:

Zobacz film: Czy antykoncepcja hormonalna może leczyć? Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia

  1. Romer T.E., Endokrynologia kliniczna dla ginekologa, internisty i pediatry, Springer PWN, Warszawa 1998.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
179
47
Polecamy
FSH – badania, normy
FSH – badania, normy TVN zdrowie
LH (lutropina) – badania i normy
LH (lutropina) – badania i normy TVN zdrowie
USG narządów rodnych.
Co wykrywa?
O badaniach kobiet i mężczyzn
USG narządów rodnych. Co wykrywa? O badaniach kobiet i mężczyzn Dzień Dobry TVN
Wtórny brak miesiączki u kobiet Jaka jest przyczyna?
Wtórny brak miesiączki u kobiet Jaka jest przyczyna? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby